REKLAMA

Świętowanie setnej rocznicy obrony Włocławka 1920 roku rozpocznie się 15 sierpnia o godz. 9:30 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wisły. Wcześniej, o godz. 9.00 kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na placu Wolności złoży prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

O godz. 10.30 na placu przed Bazyliką Katedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpocznie się uroczystość wojskowa. Następnie uczestnicy wezmą udział w mszy świętej, celebrowanej przez Ordynariusza Diecezji Włocławskiej, JE ks. bp. Wiesława Meringa. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 12.00. Po mszy, z katedry wyruszy uroczysty przemarsz, który zakończy się na Bulwarach im. Marszałka J. Piłsudskiego. Od godziny 15.00 na mieszkańców czekać tam będzie historyczne miasteczko z epoki z wieloma atrakcjami: musztrą oddziału konnego, pokazem władania białą bronią i umiejętnościami jazdy konnej, przejażdżkami konnymi, polowym punktem poboru i punktem medycznym, obronnym stanowiskiem piechoty, obozem żołnierzy bolszewickich oraz pokazem sprzętu wojskowego.

O godz. 16:00 na scenie na Bulwarach z repertuarem pieśni patriotycznych wystąpi Orkiestra Wojskowa z Torunia, a o 17:00 dobrze znana włocławianom Kapela z Szaconkiem. Na zakończenie uroczystości (godz. 18.30) grupa rekonstrukcyjna ZHR Bydgoszcz przeprowadzi inscenizacje historyczną Młodzi w obronie Włocławka.

Harmonogram obchodów oraz wykaz imprez towarzyszących publikujemy: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/76/15544/15-sierpnia-odbeda-sie-wojewodzkie-obchody-100-rocznicy-obrony-wloclawka