REKLAMA

Trzy dni temu świat obiegła informacja o pożarze Katedry Notre Dame, a właśnie dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. To nadzwyczajny chichot losu. Sama katedra to bez wątpienia najsłynniejsza świątynia gotycka oraz najchętniej odwiedzany kościół Europy.  Gotycka świątynia odwiedzana przez przeszło 12 mln turystów rocznie, 15 kwietnia stanęła w płomieniach i doznała poważnych zniszczeń.

Budowę rozpoczęto w II połowie XII wieku, a zakończono w I połowie XIV wieku. W miejscu obecnej katedry wcześniej istniał już kościół, a ówczesny biskup Paryża- Maurice de Sully postanowił go zburzyć, a na jego miejsce wybudować „serce” dzisiejszego Paryża gotycką Katedrę Notre Dame.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków jest  doskonałą okazją do uhonorowania tych, którzy wkładają wiele sił w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi. To wielkie święto wszystkich konserwatorów, historyków sztuki i architektury, urbanistów i innych zawodów pracujących na rzecz ochrony zabytków a także wszystkich właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych. Tego dnia możemy również zaprezentować dobra kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego.

Kacper Gładkowski