REKLAMA

Kalendarzowa i astronomiczna Wiosna

„Wiosna Wiosna Wiosna ach to TY”- śpiewał Marek Grechuta. W końcu słowa te stały się na nowo aktualne. Czekaliśmy na nia całą zimę, aż do wczoraj. W środę o godzinie 22:58 rozpoczęła się astronomiczna wiosna, a dziś – wiosna kalendarzowa.

Od tego momentu dni będą coraz dłuższe, a na niebie będziemy mogli obserwować różne zjawiska astronomiczne.

Po raz pierwszy mieliśmy doczynienia z równonocą, która miała miejsce 20/21 marca – wówczas Słońce przechodzi przez punkt Barana, na półkuli północnej jest to równonoc wiosenna występuje również (22/23 września – równonoc jesienna). Tym samym to jedyny czas w roku, kiedy noc oraz dzień trwają tyle samo, czyli po 12 godzin.

Dzień Wagarowicza

Kto tego dnia nie dawał nogi z „matmy” czy „fizy”? Która klasa nie zamieniała się na lekcje by wykiwać nauczyciela? Tak, tak to chyba najlepszy obok dnia dziecka (1 czerwca) dzień w roku szkolnym.

Sam zwyczaj „dnia wagarowicza” jest obchodzony w Polsce i na Litwie, a jego geneza tłumaczona jest właśnie początkiem wiosny – ładną pogodą. To idealny moment również na opuszczenie murów szkolnych, dlatego pamiętajmy, że podczas „wagarowiczowskich” wypadów musimy specjalnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Drogi uczniu jesteś zwolniony z lekcji, ale nie z myślenia. 

Kacper Gładkowski