REKLAMA

Pierwszy w sezonie letnim festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Romantyczna Kłóbka z Marią Wodzińską i Chopinem w tle”, odbył się 30 czerwca (niedziela), w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznego w Kłóbce.

Bodźcem do przygotowania imprezy na ten temat była 200. rocznica urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej oraz 170. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. Z tej okazji Zespół Folklorystyczny „Marynia” wraz z Przyjaciółmi z Kłóbki zaprezentował widowisko „Wokół szarej godziny”, oparte na korespondencji kompozytora do rodziny Wodzińskich oraz utworach dedykowanych Marii. Nie zabrakło ludowej muzyki, która wielokrotnie inspirowała Chopina. W skansenie w Kłóbce wystąpił również Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” w repertuarze „Sannicki folklor i Chopin” oraz w „Suicie sannickiej”, a o dobrą kujawską muzykę i taniec zadbał Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin.

Dla najmłodszych odwiedzających w niedzielę Skansen czekały konkursy, gry i zabawy sprawnościowe na wiejskim podwórku prowadzone przez Ochotniczą Straż Pożarną z Krzewia oraz warsztaty wykonywania wachlarzyków z papieru.

Wszyscy uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w pokazach dawnych zajęć domowych, gospodarskich i rzemieślniczych m.in. kucia żelaza na gorąco, wyplatania koszy, toczenia naczyń na kole garncarskim, tłoczenia oleju, wyrobu masła. Pojawiły się także stoiska z rękodziełem ludowym i tradycyjnym jadłem, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem.

no images were found

fot. Martyna Drzewiecka