REKLAMA

W ramach Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych włocławscy policjanci uczestniczyli w drugiej edycji działań pn. „Edward“. Celem tej akcji była poprawa bezpieczeństwa na drogach i zredukowanie liczby śmiertelnych ofiar wypadków. Podczas kontroli drogowych i pogadanek mundurowi uświadamiali uczestnikom ruchu, że sami mają ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach.

Wczoraj (26.09.2019) w ramach Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych włocławscy policjanci uczestniczyli w działaniach pn. „Edward“. Miały one na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach naszego regionu. Inicjatywie przyświecała „wizja zero“, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych tego dnia. Akcja odbywała się na terenie państw europejskich  

Podczas wczorajszej akcji policjanci i funkcjonariusze ITD realizowali działania prewencyjno-kontrolne względem użytkowników dróg. Funkcjonariusze włocławskiej drogówki przeprowadzili w tym dniu 287 kontroli pojazdów. Za stwierdzone nieprawidłowości nałożyli 61 mandatów, głównie za przekroczenie dozwolonej prędkości, brak zapiętych pasów i łamanie przepisów dotyczących bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ponadto mundurowi sprawdzili stan trzeźwości 301 kierujących i niestety w 1 przypadku kierowca był nietrzeźwy. Do zatrzymania nieodpowiedzialnego kierowcy mercedesa doszło na Alei Kazimierza Wielkiego. Badanie stanu trzeźwości 41-latka wykazało, że prowadził on pojazd mając 0,6 promila alkoholu w organizmie. Włocławscy stróże prawa nie odnotowali tego dnia żadnego wypadku, co oznacza, że założenia „wizji zero“ zostały osiągnięte.

Wczorajszy „Edward“, to jednak nie tylko działania kontrolne, ale również podejmowane działania profilaktyczne. Profilaktycy spotkali się z dziećmi Przedszkola Publicznego nr 16, gdzie rozmawiali o ich bezpieczeństwie na drodze.  Za pomocą małego miasteczka drogowego każdy przedszkolak  wspólnie z policjantką uczył się prawidłowego zachowania w pobliżu ulicy oraz w trakcie przechodzenia przez pasy.

Tego typu działania to niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa. Pamiętajmy, że nie tylko kontrole drogowe, ale też świadomość każdego użytkownika drogi o potencjalnych zagrożeniach mają wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich.