REKLAMA

Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiała w „Czasie Krakowskim”, uchodzącym za pierwszy niezależny dziennik po 1989 roku. Pracowała również w „Gazecie Krakowskiej”. Po dziesięciu latach pracy w „Wiadomościach” telewizji publicznej, gdzie wyspecjalizowała się w relacjonowaniu życia politycznego i sprawozdaniach z pracy Sejmu, przeszła do telewizji prywatnej TVN24.

Katarzyna Kolenda-Zaleska na początku 2003 roku została reporterką TVN24 – pierwszej polskiej stacji nadającej przez 24h na dobę informację z kraju i ze świata. Wkrótce otrzymała także propozycję tworzenia materiałów do głównego wydania „Faktów” w stacji TVN. Kolenda-Zaleska prowadziła wówczas także program „Gość poranny” na antenie TVN24. W 2011 roku do swoich obowiązków dopisała także niemal codzienne rozmowy z politykami, ekspertami i najważniejszymi osobami z show-biznesu w programie „Fakty po Faktach”.

Poza pracą w TVN24 Katarzyna Kolenda-Zaleska w latach 2003-2010 prowadziła poranny program na antenie radia TOK FM. Dziennikarka TVN musiała zrezygnować z prowadzenia programu z uwagi na sugestię swojego macierzystego pracodawcy dotyczącą zakazu konkurencji. Niemniej, teksty Kolendy-Zaleskiej ukazują się na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej” oraz „Przekroju”.
Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, Radiem TOK FM. Jest autorką książki „Pielgrzymka 2002”.