REKLAMA

Podróżnik, kucharz, krytyk kulinarny, pisarz to jedne z wielu określeń, jakimi możemy nazwać jednego z najpopularniejszych kucharzy w Polsce, a jego popularność zawdzięczamy m.in dzięki jego autorskiemu programowi “Makłowicz w podróży”. Jednak, jaki życiorys dzierży pan Robert Makłowicz i jaką formułę przyjął jego autorski program “Makłowicz w Podróży”?


Robert Makłowicz urodził się 12 sierpnia 1963r. w Krakowie. Pochodzi z rodziny o korzeniach polskich, ukraińskich, ormiańskich, węgierskich i austriackich. Jest absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. W latach 1982–1989 studiował prawo, a następnie historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był publicystą w Gazecie Wyborczej w latach 1993-2004 oraz współpracował z tygodnikiem Wprost, Newsweek i Przekrój.
W Telewizji Polskiej w latach 1998-2008 prowadził popularny cykl reportaży “Podróże Kulinarne Robertra Makłowicza” a od marca 2008r. do 2017r. prowadził program telewizyjny “Makłowicz w Podróży”. Niestety bardzo popularny program prowadzony przez Roberta Makłowicza został zdjęty z anteny a z samym p.Makłowiczem zerwano współpracę. Od niedawna współpracuje z kanałem telewizyjny Food Network, gdzie możemy oglądać nowy program “Makłowicz w drodze”. Pierwszy odcinek został wyemitowany w listopadzie 2017r.

Został odznaczony Krzyżem Zasługi a w 2010r. wydał książkę pt. “Cafe Museum”. Jego ojciec był marynarzem, również posiada siostrę Dominikę . Jest członkiem Kościoła Katolickiego obrzędu ormiańskiego. Od 1991r. jest żonaty i ma dwóch synów Mikołaja i Ferdynanda

Pierwsza emisja programu odbyła się w 1998r. Początkowo program był nazywany “W 80 dań dookoła świata z Robertem Makłowiczem”. Program jednak znacząco odbiegał od formuły t.zw “gotowania na ekranie”. W każdym programie przedstawiana jest kuchnia z innego zakątka świata. Jak sam o sobie mówi “jestem podróżnikiem z pasji ,ale nie jestem prawdziwym kucharzem, lecz amatorem”. Robert Makłowicz będąc w odwiedzanych miejscach ,opowiada o miejscu, warunkach tam panujących, ciekawostkach dotyczących tych miejsc lub kraju, w którym się znajduje oraz gotuje regionalne potrawy. Program był emitowany w Telewizji Polskiej w latach 1998-2017r. Jego kontynuatorem jest program “Makłowicz w drodze” emitowany w telewizji Food Network.

W kwietniu zeszłego roku Robert Makłowicz był gościem naszego portalu. Poniżej serdecznie zapraszamy na rozmowę z solenizantem. Panie Robercie życzmy Panu Wszystkiego Najlepszego.