REKLAMA

Urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Nowym Jorku. Studiował literaturę na uniwersytecie Princeton. Studia ukończył z tak dobrym wynikiem, że pozwoliło mu to związać się później z prestiżową uczelnią Yale, gdzie prowadził zajęcia ze studentami oraz pracował nad rozprawą doktorską (nigdy jej nie ukończył, ani nie obronił).

W międzyczasie zainteresował się aktorstwem, raz na jakiś czas podróżując do Nowego Jorku w poszukiwaniu możliwości występów na scenie off-Broadwayu.

W ten oto sposób udało mu się załapać na epizodyczną rolę w filmie Mike’a Nicholsa „Pracująca dziewczyna” (1988).

Jak na początkującego w tej branży, miał nie lada szczęście do współpracy ze znanymi reżyserami już na samym początku kariery.

W latach 1990-91 zagrał u Davida Lyncha w serialu „Miasteczko Twin Peaks”.

Zanim nastąpił przełomowy rok 1993, Duchovny wystąpił w kilku mniej lub bardziej znanych produkcjach (m.in. w biograficznym „Chaplinie” 1992 Richarda Attenborough, w komedii „Nie mów mamie, że niania nie żyje” 1991 oraz w znanym filmie sensacyjnym „Kalifornia” z Juliette Lewis i Bradem Pittem), był też gwiazdą erotycznego filmu „Pamiętnik Czerwonego Pantofelka” (1992), w którego poszczególnych częściach występował do roku 2002.

W 1993 roku rozpoczęła się jego wieloletnia przygoda z serialem „Z archiwum X”, z którym – jako Fox Mulder – związany był aż do 2002 roku, zjednując sobie rzesze fanów na całym świecie. Za rolę agenta FBI otrzymał w 1997 roku Złoty Glob oraz trzy dalsze nominacje, dwukrotnie nominowany był też za nią do nagrody Emmy.

Ostatnio przypomniał o sobie wcielając się od 2007 roku w rolę Hanka Moody w serialu „Californication”, który emitowany jest również w polskiej telewizji o bardzo późnych porach. W 2009 roku zagrał w filmie „Niedościgli Jonesonowie”.