Kondrat Marek;
REKLAMA

Ukończył wpierw szkołę podstawową, następnie liceum. Natomiast rok 1972 oznacza w jego biografii ukończenie warszawskiej PWST, by móc po latach pracować na tej uczelni w charakterze wykładowcy. Tymczasem pierwszy rok po studiach spędził w Katowicach – w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

W 1973 wraz Marek Kondrat ze swoją żoną Iloną został bohaterem telewizyjnego dokumentu Mirosława Gronowskiego pod tytułem „Bardzo młodzi oboje”. W 1974 wystąpił w filmie dla dzieci pt. „Koniec wakacji”, wkrótce potem zagrał rolę jako kilkunastoletni pomocnik kelnera, a potem kelnera eleganckiej restauracji hotelu „Pacyfik” w filmie „Zaklęte rewiry” (1975). Rolą tą zdobył uznanie filmowych odbiorców w związku z czym otrzymał nagrodę tygodnika „Film”. Następnie wystąpił w filmie „Smuga cienia” (1976) w reż. Andrzeja Wajdy (na motywach rodem z powieści Josepha Conrada). Wreszcie zagrał rolę żołnierza Jana Kani w komedii Janusza Majewskiego „C.K. Dezerterzy” (1985).

Natomiast popularność na małym ekranie zawdzięczał roli neurotycznego pana Mareczka, którą odegrał w telewizyjnym “Kabareciku” prowadzonym przez Olgę Lipińską, gdzie zaprezentował swój warsztat w zakresie choćby imitatorskim.

Na uwagę zasługuje fakt, iż Marek Kondrat zagrał postać Adasia Miauczyńskiego w filmach w reżyserii Marka Koterskiego (w takich jak “Dom wariatów”; “Dzień świra”; “Wszyscy jesteśmy Chrystusami”).

Na przestrzeni lat 1988–1991 zagrał też jedną z głównych ról serialowych w filmie telewizyjnym “W labiryncie” (w reż. Pawła Karpińskiego). Nie był to bynajmniej przypadek odosobniony jego gry w serialu, ponieważ zagrał również Olgierda Halskiego w policyjnym serialu telewizyjnym pt. „Ekstradycja” (na przestrzeni lat 1995–1996, oraz w 1998).

Myli się ten, kto twierdzi, że Kondrat grał tylko w filmach polskich. Dowodzi tego fakt, iż można by jednym tchem wymienić zagraniczne produkcje w których zagrał, bowiem pojawił się w filach takich jak “Z dalekiego kraju”, później “Rewizor”, “Vieras”,„Prominent/W matni”, “Podróż do śmierci” czy też „Bill Diamond”.

Rzecz jasna występował również na scenach teatrów, zwłaszcza stołecznych – w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Instytutu Francuskiego, Teatrze Nowym, Teatrze Komedia, Teatrze Za Dalekim, Teatrze Ateneum i Powszechnym.

Z kolei na falach rozgłośni RMF FM, latem 2006, Kondrat czytał powieść pt. „Casino Royale”.

5 marca 2007 ogłosił swe zakończenie kariery aktorskiej. Ostatnią rolę zagrał w produkcji filmowej “Mała matura 1947”.