REKLAMA

John Porter urodził się 12 sierpnia 1950 roku w Lichfield w Walii. Jest politologiem (studiował na Uniwersytecie w Sussex), kompozytorem, muzykiem oraz autorem tekstów.
W roku 1977 poznał Marka oraz Korę Jackowskich, stworzyli oni zespół „Maanam – Elektryczny Prysznic”, który w późniejszych latach skrócił nazwę do „Maanam”. Współpracował z zespołem około 2 lata, grając na gitarze akustycznej oraz wspomagając z Markiem wokalnie Korę. W 1979, Kora z Markiem nie pojowali się na koncercie we Wrocławiu, John poznał kilku muzyków i założył z nimi zespół Porter Band.
Największy sukces Walijczyka to współpraca z Anitą Lipnicką. Wszystko zaczęło sie od utworu „For You” z płyty „Psychodelikatesy”. Później stworzyli płytę pt.”Nieprzyzwoite Piosenki”, która odniosła ogromny sukces. Pierwszy z utworów „Bones Of Love” przez kilkanaście tygodni nie schodził z pierwszych miejsc muzycznych list przebojów.
W 2005 roku, John i Anita wydali płytę „Inside Story”. Powstała ona w stolicy Słoweni, Ljubljanie pod kierownictwem Chrisa Eckman’a. Płyta ta pomimo trudniejszych tekstów i surowszej muzyki, także zdobyła status złotej. Wydany został także album „Other Stories”, który był uzupełnieniem do płyty „Inside Story”.

14 maja 2007 roku została wydana dyskografia zespołu Porter Band i Johna Portera pt. „Why?”. Ciekawostką jest fakt, że została umieszczona tam płyta „Psychodelikatesy”, która nigdy nie została wydana, wraz z utworem „For You” w duecie z Anitą Lipnicką.