REKLAMA

Sylvester Stallone to urodzony 6 lipca 1946 roku w Nowym Jorku aktor, reżyser i scenarzysta. Jego cechą charakterystyczną jest wykrzywienie wargi, które powstało na skutek częściowego paraliżu twarzy już przy narodzinach. Aktor bez wątpienia jest jedną z legend światowego kina, a kilka filmów z jego udziałem wpisało się do klasyki kinematografii. Ojciec aktora był Włochem, matka zaś jest pochodzenia żydowskiego. Stallone ma młodszego brata, który jest aktorem i wokalistą.

Sylvester Stallone w młodości marzył o aktorstwie, choć zanim zaczął grać w filmach musiał imać się różnych zajęć, np. był bileterem w kinie. Swój debiut filmowy miał w wieku dwudziestu czterech lat. Zagrał wówczas w komedii erotycznej „Wieczorek u Kitty i Studa”, w której wcielił się w tytułowego Studa. Od tej pory grał w kilku filmach, które jednak nie przyniosły mu dużej popularności, m.in. w „Bananowym czubku”, „Klute”, „Żegnaj, Laleczko”, czy „Capone”. Przełom w jego karierze aktorskiej nastąpił w 1976 roku. Wówczas Sylvester Stallone zagrał główną rolę w filmie „Rocky”. Film otrzymał aż 10 nominacji do Oscara, a sam Stallone stał się gwiazdą na całym globie. Kolejną ważnym wcieleniem aktora był Rambo. Pierwszy film o weteranie wojny w Wietnamie pojawił się w 1982 roku. Choć film nie przypadł do gustu krytykom Stallone wciąż pozostawał ulubieńcem widzów.

Stallone jest aktorem specjalizującym się w kreacjach twardych facetów, stających do walki z całym światem. Powyższe role zagrał w takich filmach jak: „Cobra”, „Ponad szczytem” czy „Osadzony”. Próbą przełamania tego emploi był występ w „Oskarze” Johna Landisa. Najwyraźniej jednak Stallone uznał, że najlepiej sprawdza się w filmach akcji, bo szybko powrócił do nich rolą ratownika górskiego w „Na krawędzi”. Potwierdzeniem tego było wcielenie się w postać Johna Spartana w „Człowieku demolce”. Aktor zagrał też bardziej poważne role – w „Cop Land” i „Dorwać Cartera”. W 1997 roku znalazł się na liście 100 największych gwiazd kina wszech czasów.