REKLAMA

Urodził się 8 sierpnia 1937 roku w Los Angeles. Zawodu uczył się na scenach Nowego Jorku oraz w słynnej nowojorskiej szkole Actors Studio. Zadebiutował w filmie TV w 1966 roku („Journey of the Fifth Horse”). Już rok później zagrał swoją przełomową rolę zbuntowanego Benjamina w głośnym filmie „Absolwent” Mike’a Nicholsa. Rola przyniosła mu nagrodę BAFTA i Złoty Glob dla Najlepszego Debiutanta oraz pierwszą nominację do Oskara (i Złotego Globu) dla Najlepszego Aktora Pierwszoplanowego. Kolejnych sześć (w tym dwie statuetki) dostawał w miarę regularnie w latach późniejszych. Zagrał role w większości najważniejszych filmów amerykańskich lat 60-tych i 70-tych.

W sumie aktor jest laureatem dwóch Oscarów. Pierwszego, dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, dostał za film „Sprawa Kramerów” (1979 r.), drugiego – również w tej samej kategorii – za film „Rain Man” (1988 r.). Hoffman w 2009 r. we Francji dostał też inną nagrodę, odznaczenie „Kawaler Orderu Sztuki i Literatury”.

Warto wspomnieć też nieco o życiu prywatnym aktora. W latach 1969-1980 był żonaty z baletnicą Anne Byrne, z którą ma córkę, Jennę Byrne (ur. 1970 r.). Jeszcze w tym samym roku, kiedy rozstał się z pierwszą żoną, stanął na ślubnym kobiercu z prawniczką Lisą Gottsegen, z którą doczekał się czwórki dzieci: dwóch synów – Jacoba Jake’a (ur. 1981 r.) i Maxwella (ur. 1984 r.) oraz dwie córki – Rebeccę (ur. 1983 r.) i Alexandrę (ur. 1987 r.).