REKLAMA

Anwil oraz Stal poznali rywali w FIBA Europe Cup

Autor – Marek Szubski

Wczoraj w Monachium miało miejsce losowanie fazy grupowej Fiba Europe Cup. Jak wiemy Anwil przystępuje do eliminacji Ligi Mistrzów i gra w Pucharze FIBA jest planem B w razie niepowodzenia w eliminacjach BCL. Włocławianie przechodzą przez dwie fazy eliminacji. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj  http://wlc.pl/belfius-mons-hainaut-pierwszym-rywalem-anwilu-w-eliminacjach-do-ligi-mistrzow/

Z kim zagra Stal ?
Dla zespołu Argrd BM Slam Stali Ostrów Wielkopolski jest to debiut na arenie międzynarodowej. Ostrowianie trafili do grupy C w której zmierzą się z silnym Izraelskim zespołem Ironi Ness Ziona, który będzie faworytem grupy oraz Węgierskim zespołem Szolnoki Olajbanyasz. Do grupy dołączy jeszcze lepszy z pary Sporting Cp (Portugalia) – Fribourg Olimpic (Szwajcaria).

W jakiej grupie może zagrać Anwil ?

Jeśli włocławianie będą gorsi w dwumeczu od Belgijskiego zespołu Belfius Mons trafiają do wydaje się mało wymagającej grupy E złożonej z zespołów które również odpadły w pierwszej fazie czyli gorszym z pary Sporting CP (Portugalia) – Fribourg Olimpic (Szwajcaria) – tej samej pary z której zwycięzca  zagra w grupie C ze Stalą. Kolejną ekipę będzie przegrany z pary BC Dnipro (Ukraina) – Donar Groningen (Holandia). Ewentualnym czwartym rywalem jest zespół London Lions. Londyńskie Lwy również zagrają w eliminacjach Ligi Mistrzów. Jeśli drużynie z Londynu uda się awansować do BCL to grupa E będzie liczyć tylko 3 zespoły. 

Drugi wariant dla Rottweilerów jest rywalizacja w grupie A. Jeśli włocławianie  okażą się lepsi od wspomnianej ekipy Belfius Mons, a odpadną w kolejnej  rundzie to znajda się w grupie teoretycznie silniejszej niż omawiana wcześniej. Do tego będzie to grupa bardzo atrakcyjna ze względów wyjazdowych. Będą tam zespoły z Włoch (Reggio Emilia) oraz Węgier (Egis Kormend). Dołączy do nich przegrany zespół z pary Keravnos (Cypr) – Iraklis Saloniki (Grecja). Faworytem tej pary jest z pewnością Iraklis. W takim układzie Reggio Emilia z silnej ligi Włoskiej wraz z Anwilem prawdopodobnie byliby faworytami grupy A. Ciekawostką jest, że z zespołem Egis Kormend (kiedyś BC Marc Kormend) włocławianie (wtedy pod nazwą Nobiles) rywalizowali w sezonie 1995/1996 w Pucharze Europy. To był pamiętny dwumecz. Nobiles odrobił w małej Hali OSIR 22 – punktową stratę z pierwszego meczu na Węgrzech. Do dogrywki doprowadził wtedy szalonym rzutem z rogu Boiska Mirosław Kabała. Mecz do obejrzenia na YouTube Anwil Włocławek TV pod tytułem – #02 Historia Anwilu/Nobilesu Włocławek – BC Marc Kormend 87:60.

Turniej Final Four w Hali Mistrzów ?

Wszyscy jednak chcemy by zespół ze stolicy Kujaw przebrnął wszystkie fazy eliminacji i zameldował się tak samo jak rok temu w fazie grupowej Ligi Mistrzów gdzie czeka na nich miejsce w grupie A Basketball Champions League. Jak będą przebiegać eliminacje wszyscy do końca nie wiemy. Do tej pory miały one formułę dwumeczu. Pojawiła się jednak informacja, że możliwa jest zmiana zasad i organizacja turniejów Final Four. W przypadku Anwilu w grę wchodzą oczywiście 4 lokalizacje: Izrael (Hapoel Tel Awiw), Belgia (Belfius Mons Hainaut), Dania (Bakken Bears) oraz Polska. Z uwagi na poważna sytuację epidemiczna w Belgi oraz Izraelu wydaje się, że wybór jest między Duńskim Aarhus oraz Włocławkiem.

Decyzja ma zapaść w Piątek.