REKLAMA

no images were found

Autor: Karolina Klimecka-Łaptuta

Ostatnio w mediach społecznościowych opublikowano grafikę, która obrazuje mapę pożarów w Australii za ostatni miesiąc. Skala pożarów jest porażająca.

Na wielu zdjęciach sytuacja wygląda na apokaliptyczną, a z pewnością jest pierwszą taką w dziejach Australii i zapewne, w wyniku postępującego ocieplenia klimatu, nie ostatnią.

Pożary buszu trwają w Australii od października i mogą potrwać jeszcze według przewidywań do 4 miesięcy. Są bardziej optymistyczne głosy mówiące, że najgorsze pożary potrwają do lutego, kiedy to przewidywany jest spadek temperatury i opady deszczu.

Dym i pył znad Australii przeniósł się już nawet 2 tysiące km dalej i trafił nad Nową Zelandię. Lodowce nowozelandzkie zmieniły kolor na karmelowy, a pożar w Australii, według naukowców, może przyczynić się do ich szybszego stopnienia.

W pożarach zginęły już 24 osoby i ponad pół miliarda! ssaków, ptaków i gadów. Wiele z tych, które przeżyły pożary, są usypiane w wyniku skali poparzeń ciał. Naukowcy szacują również, że już po opanowaniu pożarów, a w wyniku głodu i stresu umrze jeszcze wiele setek tysięcy zwierząt. Należy pamiętać, że wiele gatunków zwierząt i roślin w Australii to gatunki endemiczne czyli takie, których na innych ziemiach poza Australią nie znajdziemy. Jeżeli wyginą w pożarach to bezpowrotnie znikną z Ziemi.

Zobaczcie dramatyczne zdjęcia i nagrania.

no images were found