REKLAMA

Cypryjska ostoja Polaków

Założony w 1954 roku Apollon Limassol to drużyna, która na przestrzeni lat miała wiele polskich akcentów. Grali w niej m.in.: Łukasz Sosin, Kamil Kosowski, Radosław Michalski, Paweł Sibik czy ostatnio Arkadiusz Piech. Ekipa ze stadionu Tsirion czterokrotnie zdobywała mistrzostwo Cypru, ostatni raz w 2006 roku. Co ciekawe, byli wtedy jedynym niepokonanym zespołem w Europie, jeśli chodzi o rozgrywki ligowe. Aktualnie, po czterech kolejkach przewodzą ligowej tabeli z dorobkiem 10 punktów.

Sukcesy na arenie międzynarodowej

W europejskich pucharach Apollon zadebiutował w sezonie 1966/67, w nieistniejącym już Pucharze Zdobywców Pucharów. Wtedy też, uległ w pierwszej rundzie belgijskiemu Standardowi Liege – 0:1 i 1:5. W późniejszych latach, czterokrotnie rywalizował w fazie grupowej Ligi Europy, a w sezonie 2013/14 mierzył się m.in. z Legią Warszawa (0:2, 1:0). W tym sezonie, Cypryjczycy pokonali już gruzińskie Saburtalo Tbilisi (5:1), a także greckie OFI Kreta (1:0). Teraz na ich drodze stanie Lech Poznań.

Na kogo trzeba uważać?

Przede wszystkim trzeba pilnować napastników Charlisona Benschopa oraz Bagaliy’ego Dabo. W środku pola grą Apollonu kierować będą doświadczeni Hector Yuste i Esteban Sachetti, a także niezwykle skuteczny Charalambos Kyriakou, zaś w defensywie rządzić będzie Giorgios Vasiliou. Trudno wskazać wyraźnego faworyta. Początek meczu o 18, a transmisja w Polsacie Sport.