REKLAMA

Autor: Michał Waliszewski

Dzisiejszej nocy (z soboty na niedzielę) nastąpił ostrzał na południowy i wschodni Izrael z regionu Strefy Gazy.
https://twitter.com/manniefabian/status/1327778715842064385


W mieście Bat Yam rano znajdowano odłamki pocisków Iron Dome (Żelazna Kopuła), izraelskiego systemu antyrakietowego, który przechwycił część pocisków.
https://twitter.com/manniefabian/status/1327863393668247553

Premier Izraela, Benjamin Netanyahu oskarżył o atak palestyński Hamas i ogłosił, że dziś rano izraelskie służby uderzyły na infrastrukturę Hamasu w Gazie.
Atak Palestyńczyków zbiega się w czasie z publikacją New York Timesa, który w tym tygodniu opisał wyeliminowanie jednego z czołowych członków Al-Kaidy na terenie Iranu. Abdullah Ahmed Abdullah, miał być znany jako Abu Muhammad al-Masri i przebywać w regionie Teheranu. Został zabity wraz ze swoją córką, wdową po jednym z synów Osamy bin Ladena.
Według New York Timesa, izraelskie służby specjalne zabiły go na zlecenie Stanów Zjednoczonych w sierpniu. Iran zaprzeczył tym doniesieniom, podkreślając że na ich ziemi nie ma członków Al-Kaidy. Ciekawą kwestią jest fakt informowania przez irańskie media o morderstwie na tym samym terenie Libańczyka i jego córki. Masri był Egipcjaninem i mógł tam przebywać pod kolejną fałszywą tożsamością.
Abdullach był drugą osobą w Al-Kaidzie według Reutersa i potencjalnym następcą Ajmana al-Zawahiriego. Nie jest to jedyne uderzenie w tę organizację terrorystyczną w ostatnich tygodniach: w październiku afgański rząd poinformował o zabiciu innego wysoko postawionego członka Al-Kaidy – Abu Muhsina al-Masriego.
Al-Kaida nie jest dziś już tą siłą, którą była kilkanaście lat temu siejąc strach zamachami w Nowym Jorku, Londynie, Madrycie, czy Bali. Część podległych jej mniejszych organizacji przeszła na stronę Daesh (ISIS), a kilka innych działa z dużą niezależnością. Jedną z nich jest Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM – Al-Qaeda in the Islamic Maghreb) działająca na terenie Mali, Algierii i Libii, której lider został zabity w tym roku przez wojska francuskie.