REKLAMA

Autor: Marek Szubski

To jest kwiat partyzanta, co życie swe za wolność dał! O to fragment włoskiej piosenki w polskim tłumaczeniu.

Zdjęcie pochodzi z serialu „Dom z papieru”Wielu kojarzy utwór Bella Ciao z najnowszym serialem Netflixa – Dom z papieru. Hiszpańska produkcja wykorzystuje motyw pieśni włoskich antyfaszystów. Piosenka powstała 1942 roku. Melodia została zapożyczona z pieśni ludowej nieznanego autora. Ta piosenka śpiewana jest we Włoszech właśnie w narodowe święto 25 kwietnia.

Ten dzień jest ważny szczególnie dla mieszkańców północnych Włoch. 25 kwietnia 1945 roku alianci wraz z włoskimi partyzantami, wyzwolili spod okupacji niemieckiej Mediolan, Turyn oraz Genue. Wyzwolenie całych północnych Włoch nastąpiło do 1 maja. Można więc uznać, że 25 kwietnia 1945 r. to dzień zakończenia wojny dla Włoch.

Dzisiejszy dzień to istotna data dla Włochów. To dzień, w którym świętują oni Rocznicę Wyzwolenia Włoch z rąk faszystów (L’Anniversario della Liberazione d’Italia), zwaną też Rocznicą Oporu (L’Anniversario della Resistenza) bądź Świętem Wyzwolenia (Festa della Liberazione), lub zwyczajnie 25 kwietnia.

Święto mogłaby się wydawać dla Włochów radosne. Rzeczywistość jest jednak inna. Italia to podzielony kraj. Nie wszystkim jest łatwo identyfikować się z tą datą. Wielu z Włochów nie może pogodzić się z faktem, że znaczną rolę w wyzwoleniu odegrała Włoska Partia Komunistyczna.
Włoska partyzantka walczyła nie tylko przeciwko Niemcom, lecz także, a być może przede wszystkim, przeciw faszystom, a zatem innym Włochom. Wojna partyzancka była więc wojną domową.
Warto zaznaczyć, że w powojennych Włoszech bardzo wiele funkcji publicznych pełnili byli faszyści. Zatem niewielu środowiskom było na rękę przypominać, że kraj został wyzwolony rękami antyfaszystowskich partyzantów.