W sobotę wróciła Serie A, wrócili też biało – czerwoni grający na włoskich boiskach i wraca również nasz cykl podsumowujący ich występy. Trzeba przyznać, że nie był to specjalnie udany start ligi dla polskich zawodników.

Przed nowym sezonem do włoskich klubów przeniosło się kilkoro Polaków. Jako pierwszy na Półwysep Apeniński powędrował Szymon Żurkowski, który został nowym zawodnikiem Fiorentiny. Letnim nabytkiem Genoi okazał się być Filip Jagiełło, a Gliwice na Rzym w ostatnich dniach zamienił Patryk Dziczek. Niestety żaden z nich nie zaliczył debiutu w pierwszej kolejce Serie A. Jagiełło i Żurkowski spędzili swoje mecze na ławce rezerwowych, a Dziczek nie znalazł się nawet w kadrze Lazio. Spekuluje się, że były gracz Piasta zostanie od razu wypożyczony do Serie B.
Ligę zainaugurowało starcie Parmy z mistrzem Włoch – Juventusem, którego bramki strzegł Wojciech Szczęsny. Polski bramkarz nie miał zbyt dużo pracy. Obronił cztery strzały i zachował czyste konto, a jego klub po golu Chielliniego pokonał rywali 1:0.
Znacznie większy udział w grze swojego zespołu miał Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli rozpoczynał dwie akcje bramkowe drużyny z Neapolu w starciu z Fiorentiną, lecz nie ustrzegł się również błędów. Po jego zagraniu ręką sędzia odgwizdał rzut karny, a jedenastkę wykorzystał Eric Pulgar. Dodatkowo były gracz Udinese i Empoli zakończył mecz z zółtą kartką W bramce „Violi” stał natomiast Bartłomiej Drągowski, który czterokrotnie wyciągał piłkę z siatki, jednak nie zawinił przy żadnym ze straconych goli. Ostatecznie Napoli pokonało na wyjeździe Fiorentinę 4:3. W kadrze meczowej Napoli nie znalazł się za to Arkadiusz Milik, który jest kontuzjowany.
Swojej gry z pewnością do udanych nie zaliczą Krzysztof Piątek (AC Milan), a także Bartosz Bereszyński i Karol Linetty (obaj Sampdoria Genua). „El Pistolero” zaliczył bezbarwny występ, w przegranym meczu 0:1 z Udinese Calcio, a Bereszyński i Linetty wraz z kolegami z zespołu zostali rozgromieni przez Lazio. Dwaj pierwsi rozegrali pełne 90 minut, a pomocnik Sampdorii spędził na murawie 66 minut. Łukasz Teodorczyk (Udinese) nawet nie powąchał boiska.

Cały mecz w barwach SPAL rozegrał Thiago Cionek. Jego klub bardzo dzielnie walczył u siebie z Atalantą Bergamo, lecz to przyjezdni wywieźli komplet punktów po wygranej 3:2, a polski obrońca zakończył spotkanie z żółtą kartką. Bartosz Salamon (SPAL) 90 minut przesiedział na ławce rezerwowych.
Nieudany debiut w Serie A w barwach Hellas Verona zaliczył Paweł Dawidowicz. Polski obrońca wyleciał z boiska już po 13 minutach rywalizacji z Bologną za brutalny faul w polu karnym. 50 % w statystyce obronionych strzałów celnych ma za to Łukasz Skorupski. Golkiper powołany na zbliżające się mecze eliminacji do Euro 2020 wpuścił jednego gola z Hellasem i mecz zakończył się remisem 1:1.