REKLAMA

Na konferencji prasowej w Ciechocinku Anna Gembicka – wiceminister Inwestycji i Rozwoju oraz kandydatka do sejmu z szóstego miejsca listy PiS wspólnie z senatorem Józefem Łyczakiem, Marcinem Strychem i Zbigniewem Strąkiem poinformowali o wynikach działań na rzecz rewitalizacji basenu w Ciechocinku. Anna Gembicka ogłosiła, że jest szansa aby środki na zakup tego obiektu przeznaczyć z budżetu państwa.

Spotykam się dziś z Państwem aby przedstawić wyniki moich rozmów dotyczących przyszłości basenu termalno-solankowego w Ciechocinku. Pragnę zadeklarować, że jest szansa aby środki za wykup basenu pozyskać z budżetu państwa. Konieczne jest jednak zaangażowanie samorządu. – powiedziała kandydatka do Sejmu. 

Do samorządu województwa, powiatu oraz miasta Ciechocinek zostały wystosowane pisma, w których znalazła się prośba o podjęcie rozmów w celu wykupu basenu i jego późniejszej renowacji.

Kilka dni temu o możliwościach wykupu basen poinformowałam samorządy, na których terenie znajduje się obiekt. Obecnie oczekujemy na odpowiedzi z ich strony. Zależy nam na tym aby po wykupie basen miał gospodarza, który nie dopuści do tego aby ponownie został zaniedbany. – dodała Wiceminister Inwestycji i Rozwoju.

Senator Józef Łyczak podkreślił, że w sprawę basenu jest zaangażowany od wielu lat, wielokrotnie podejmował też rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ostatnio z Minister Gawin, która jest odpowiedzialna za kwestię zabytków.

Marcin Strych, jeden z inicjatorów akcji zbierania podpisów poparcia dla wykupu basenu wskazał na ogromną rolę basenu w historii Ciechocinka i jego wpływ na zbudowanie renomy miasta jako uzdrowiska.

Otwarty przez prezydenta Mościckiego w 1932 roku w Ciechocinku basen termalno-solankowy był największą tego typu budowlą w Europie. Przez długi okres czasu był on największą atrakcją turystyczną miasta. W 2001 roku obiekt został zamknięty, a w 2008 roku sprzedany. Niestety żaden z jego właścicieli nie zrewitalizował go, ani nie odbudował. Basen został natomiast wpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę na listę pomników historii. Jest również umieszczony w rejestrze zabytków.