REKLAMA

Pamiętacie trąbę powietrzną, burze i grad jakie miały miejsce w okresie sierpnia 2017 roku i dotknęły duży obszar Polski w tym m.in. Borów Tucholskich? Dziś powtórzenie tego scenariusza pogodowego jest wielce prawdopodobne!

Wiele portali pogodowych informuje o możliwości wystąpienia dziś takich samych zjawisk pogodowych jakie miały miejsce właśnie 3 lata temu. Wtedy te zjawiska spowodowały śmierć 2 harcerek (22 zostało rannych, łącznie w całej Polsce 63 osoby) na obozie harcerskim oraz wielomilionowe straty w mieniu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało już alerty do zagrożonych terenów. Województwa kujawsko-pomorskiego nie ma na liście, ale według wielu portali nasze miasto i okolice też pozostaje w obszarze zagrożenia.

Czy spełni się niebezpieczny scenariusz? Mamy nadzieje, że nie, niemniej jednak uważajcie na siebie i zachowajcie ostrożność w sytuacji gdy pojawi się burza, grad lub silny wiatr.

EXT– ekstremalne zagrożenie burzowe (kolor fioletowy): Obszar potencjalnie największego zagrożenia ze strony gwałtownych, niszczących burz. Spodziewamy się w wyznaczonym obszarze ekstremalnie silnych superkomórek burzowych, które mogą generować trąby powietrzne o znacznej sile, oraz niszczące porywy wiatru, duży grad i nawalne opady deszczu. W godzinach późno popołudniowych i wieczornych pojawić się może układ w formie bow echo, niosącego gwałtowny, niszczycielski wiatr. Burze pojawią się już nad ranem, ale to te popołudniowe i wieczorne będą najsilniejsze. Istnieje poważne zagrożenie dla życia i mienia wielkich rozmiarów.

DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): Prognozowane burze będą gwałtowne i w wielu miejscach niszczące. Pierwsze wyładowania paść mogą już nad ranem, jednak to te popołudniowe będą miały największą siłę. W wielu miejscach pojawić się mogą nawalne opady deszczu, grad o znacznej średnicy, oraz niszczące porywy wiatru. Tutaj również możliwe są trąby powietrzne, oraz szkody ze strony prognozowanego układu bow echo.

SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Obszar znacznego zagrożenia gwałtownymi burzami, zwłaszcza niosącymi nawalnym opadem deszczu, dużym gradem i silnym wiatrem. Trąby powietrzne są tutaj mniej prawdopodobne. Możliwe jest jednak rozszerzenie obszaru dużego zagrożenia burzowego właśnie o obszar SRD.

NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Sytuacja będzie tu ogólnie spokojna. Burze mogą jednak nieść silny wiatr i intensywne opady deszczu. Możliwe jest jednak zwiększenie stopnia zagrożenia.

MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Region o najmniejszym potencjale burzowym. Pojawią się tutaj lokalne przelotne opady deszczu i być może lokalne, sporadyczne wyładowania.

Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Zdjęcie pochodzi ze strony Sieć Obserwatorów Burz.