REKLAMA

Autor: Karolina Klimecka

Parę dni temu Francuski Minister Zdrowia, Olivier Veran, zasugerował na swoim Twitterze, aby w razie gorączki nie stosować ibuprofenu, a przyjąć paracetamol. Wnioski co do tego, że ta substancja czynna może przyczynić się do cięższego przebiegu choroby COVID-19 zostały wyciągnięte przez francuskich lekarzy na podstawie wstępnej obserwacji pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy zostali przyjęci na oddział intensywnej terapii. 

Głos zabrała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informując, iż w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem nie rekomenduje stosowania ibuprofenu bez konsultacji z lekarzem.

Rzecznik WHO, Christian Lindmeier, podczas rozmowy z dziennikarzami w Genewie powiedział, że „nie ma co prawda prac badawczych, z których wynika, że stosowanie ibuprofenu wiąże się z wyższą umieralnością […] w razie wątpliwości radzimy stosować paracetamol zamiast ibuprofenu”. Lindmeier zaznaczył, że jego słowa odnoszą się jedynie do przyjmowania tego środka bez zalecenia lekarza.

Jerome Salomon, dyrektor generalny ds zdrowia MZ Francji, oświadczył, że zgłaszane są niepożądane skutki stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z COVID-19. Do grupy tych leków, poza ibuprofenem, zaliczymy również kwas acetylosalicylowy ( np. Aspiryna czy Polopiryna) i diklofenak. Lekarze francuscy tłumaczyli to w ten sposób, że stan zapalny to naturalna odpowiedź organizmu na infekcję, a leki przeciwzapalne zmniejszają reakcję układu odpornościowego i maskują symptomy choroby.

Dr Colm Henry, szef irlandzkich państwowych służb medycznych, komentując doniesienia francuskich lekarzy stwierdził, że nie należy ich interpretować jako wskazania do całkowitej rezygnacji z ibuprofenu.

Dr Muge Cevik, wirusolog z Univeristy of St Andrews w Szkocji, stwierdziła, że nie zna dowodów naukowych, które potwierdzają, że ibuprofen zaostrza objawy u zarażonych koronawirusem.

Głos zabrała również Europejska Agencja Leków, która zapewniła, że monitoruje sytuację i dokonuje przeglądu wszelkich nowych informacji w tej sprawie. Zgodnie z jej stanowiskiem, w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem, a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19.

https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-gives-advice-use-non-steroidal-anti-inflammatories-covid-19

W dniu dzisiejszym, jak poinformował m.in. na swoim Twitterze Grzegorz Cessak, Prezes URPL’u, WHO przyznaje rację EMA i zmienia rekomendację w sprawie stosowania ibuprofenu u zarażonych koronawirusem.

Jeżeli czujecie się gorzej możecie zażyć ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy bez obaw. Ważne, aby nie przesadzić, bo jak powszechnie wiadomo, można takie leki przedawkować.

My życzymy Wam zdrowia w tych chorych czasach!