REKLAMA

W czwartek o godzinie 17:00 rozpocznie się mecz pierwszej rundy eliminacji do Ligi Europy pomiędzy Dinamem Mińsk, a Piastem Gliwice. Nieznacznym faworytem według bukmacherów jest drużyna gospodarzy.

Wielokrotny mistrz Białorusi

Dinamo Mińsk niewątpliwie jest utytułowanym zespołem na własnym piłkarskim podwórku. W swojej 93-letniej historii (został założony w 1927 roku), 7-krotnie zdobywał mistrzostwo kraju, jednak ostatni raz dokonał tego w 2004 roku. 3-krotnie okazywał się się najlepszy w Pucharze Białorusi. Do tego pochwalić się może wygraniem Superpucharem tego kraju w 1994 roku. Dinamo swoje największe sukcesy świeciło jeszcze za czasów ZSRR. W 1982 roku piłkarze tego klubu okazali się najlepsi w lidze.

Występy na arenie międzynarodowej

Dinamo swoje lata świetności przeżywało w latach 80. XX wieku. W sezonie 1983/1984 roku klub z Mińska doszedł do ćwierćfinału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych. Rok później odpadł w tej samej fazie rozgrywek, lecz już w Pucharze UEFA. To samo osiągnięcie powtórzył w sezonie 1987/1988, kiedy to dotarł do 1/4 finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Współczesna historiajest mnie udana dla Dinama. Mimo to zespół ten awansował dwukrotnie do fazy grupowej Ligi Europy, ale zajmował w niej 4. miejsce i odpadał z dalszej rywalizacji. Ostatnie sezony to maksimum 3. runda LE.

Na kogo warto uważać?

Liga białoruska jest w trakcie rozgrywania sezonu. Dinamo zajmuje dopiero 8. miejsce w tabeli ze stratą pięciu punktów do Niomana Grodno, który plasuje się na trzeciej pozycji. Najskuteczniejszym strzelcem zespołu jest Jauheni Szykauka z 8 trafieniami na swoim koncie. Gwiazdami klubu z Mińska są obrońca: grający w reprezentacji Białorusi Ihar Szytau oraz Ukrainiec Artem Suchocki (były piłkarz Zorii Ługańsk i Slovana Bratysława). Polskim kibicom może kojarzyć się również z występów w Olimpii Grudziądz Miha Goropovesek.

Transmisja spotkania pomiędzy Dinamem Mińsk, a Piastem Gliwice o 17:00 w TVP Sport.