REKLAMA

Autor: Karolina Korpalska

I w końcu mamy TO lato, gorące, słoneczne…, to o którym większość z nas marzył. Cieszymy się nim, ale sen z powiek spędzają nam komary! A wieczorną walkę z nimi nie zawsze jesteśmy w stanie wygrać.
Domowe sposoby w walce z komarami mogą być tak samo skuteczne, co środki, które możemy znaleźć w sklepach. Jednym warunkiem jest odpowiednie ich przygotowanie i stosowanie zgodnie z przeznaczeniem.
Najpopularniejszym sposobem są naturalne olejki eteryczne, które odstraszają owady poprzez wydzielanie intensywnego zapachu. Polecam: olejek z trawy cytrynowej (odstrasza również muchy i meszki), goździkowy, patchuli (paczulowy), eukaliptusowy a szczególnie z eukaliptusa cytrynowego.
Wykorzystując te olejki można przygotować domowy spray na komary.
Jak go zrobić?
Zmieszać kilka kropli olejków eterycznych o właściwościach odstraszających komary oraz olej bazowy (olej roślinny, np. ten którego obecnie używasz w kuchni). Proporcja: na 100 ml oleju bazowego powinno przypadać nie więcej niż 10 ml olejku eterycznego. Roztwór najlepiej przechowywać w pojemnikach z ciemnego szkła.
Aby taki olejek był skuteczny, najlepiej aplikować go co dwie godziny na miejsca zagrożone ugryzieniem.

Rośliny ogrodowe działające przeciwko komarom


Istnieją takie gatunki roślin, które posadzone w ogrodzie działają odstraszająco na komary. To głównie kwiaty, drzewa i krzewy o intensywnym zapachu. Aromatyczne kwiaty i zioła są również dla komarów nie do zniesienia.
Polecam m. im: – komarzycę (plektrantuus koleusowaty)
– bodziszki
– sumak octowy

Co odstrasza komaty?


Najpopularniejsze w walce z komarami jest stosowanie wszelkiego rodzaju sprayów, olejków eterycznych, czy kadzideł zapachowych. Można te metody łączyć ze sobą. Należy jednak pamiętać, że te środki jedynie powstrzymują i odstraszają owady, a nie całkowicie je likwidują.
Palenie kadzidełek, świec i pochodni jest skuteczne, ale ma dość ograniczony zakres działania.

Można pomyśleć o zamontowaniu specjalnego oświetlenia – lamp do stosowania na zewnątrz. One odstraszają, ale także całkowicie eliminują latające insekty poprzez emitowanie delikatnego światła ultrafioletowego.