REKLAMA

Wielkimi krokami zbliżają się dwudniowe obchody wojewódzkiego święta plonów, które odbędą się w dniach 27-28 sierpnia br. Organizatorem święta są województwo kujawsko-pomorskie, Urząd Miasta Włocławek, Gmina Włocławek, Powiat włocławski i kuria diecezjalna we Włocławku.

W programie poza barwnym korowodem dożynkowym m.in. jarmark produktów regionalnych i ekologicznych, swojskie rytmy etno w wykonaniu formacji pieśni i tańca, wystawa maszyn rolniczych oraz koncerty Tomasza Organka i zespołu Pectus. 

Obchody święta plonów rozpocznie w sobotę (27 sierpnia) przedpołudniowa uroczysta msza święta w intencji rolników Pomorza i Kujaw w należącym do franciszkanów kościele Wszystkich Świętych na placu Wolności we Włocławku oraz ceremonia odsłonięcia kamienia pamiątkowego poświęconego działaczom Solidarności Rolników Indywidualnych.

Wydarzenia na Bulwarach Józefa Piłsudskiego rozpoczną się w samo południe. Na uczestników czekają atrakcje związane z kujawskim folklorem. Podczas warsztatów uczestnicy własnoręcznie wykonają przedmioty codziennego użytku we wzory inspirowane włocławskim fajansem, nauczą się podstawowego ściegu wykorzystywanego w naszym rodzimym hafcie, własnoręcznie stworzą efektowne kolczyki i folkową broszkę.

Po kiermaszu rękodzieła, pokazach kół gospodyń wiejskich, przeglądzie kapel ludowych i dedykowanym dzieciom bloku zabaw, późnym popołudniem zaplanowano koncert z udziałem Orkiestry Kijowskiej Operetki Narodowej oraz utalentowanych młodych śpiewaków operowych.
 
Gwiazdą wieczoru będzie Tomasz Organek.
 
Główne uroczystości, z oficjalnymi wystąpieniami i mszą celebrowaną przez bpa Krzysztofa Wętkowskiego – a także m.in. kiermasz dożynkowy, ludowe rytmy w wykonaniu lokalnych kapel, wystawa maszyn rolniczych, „husarska” inscenizacja historyczna i prezentacje współczesnych militariów odbędą się  w niedzielę (28 sierpnia) na lotnisku aeroklubu w podwłocławskim Kruszynie.
 
W programie także próba bicia rekordu Polski w tańczeniu kujawiaka i 35-kilometrowy dożynkowy rajd rowerowy, ze startem i metą na płycie lotniska, w którym zakładamy udział 250 amatorów dwóch kółek (zapisy na www.kujawsko-pomorskienarowery.pl ).
 
Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie zespół Pectus.
 
Tradycyjnie podczas dożynek rozstrzygnięte zostaną konkursy na najpiękniejsze wieńce i najlepsze stoiska promocyjne.
 
Przypominamy, że do 25 sierpnia trwa konkurs na najlepszą potrawę żniwną „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”. Na laureatów czekają nagrody finansowe, których łączna pula wynosi 10 tysięcy złotych. Do 26 września można także przesyłać zgłoszenia w konkursie na najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe. 

Informacja opublikowana jest pod adresem: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/39017-dozynki-wojewodzkie-wloclawek-kruszyn-oj-bedzie-sie-dzialo .