REKLAMA

Jedni twierdzą, że Fryderyk Chopin urodził się 22 lutego inni zaś, że pierwszego marca. Jedno jest pewne Chopin urodził się w Żelazowej Woli i to dzięki jego twórczości Polska jest rozpoznawalna na całym świecie nawet sto siedemdziesiąt lat po jego śmierci.

Był największym polskim kompozytorem w historii i jednym z największych w swojej epoce czyli epoce romantyzmu. „Poeta fortepianu”, „prawdziwy wirtuoz klawiszy” to tylko niektóre określenia oddające kunszt naszego wielkiego rodaka. Był znany m.in. Wariacje B-dur na temat „Lŕ ci darem la mano” z „Don Juana” Mozarta op. 2 oraz Sonatę c-moll op. 4. Fantazję A-dur na tematy polskie op. 13 i Rondo á la Krakowiak op. 14. Obie te kompozycje, przeznaczone na fortepian z orkiestrą, zostały wydane, stały się znane w Europie i niejako przetarły Chopinowi drogę do przyszłego sukcesu.

Od 1927 roku możemy śledzić największych wirtuozów z całego świata w Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina  nazywany często Konkursem Chopinowskim. Konkurs odbywa się co 5 lat w Warszawie.

Fryderyk Chopin został również doceniony przez władzę PRL.  Uchwałą Rady Państwa  z 8 maja 1958 roku, rok 1960 stał się w Polsce rokiem Chopinowskim.