REKLAMA

Autor: Michał Waliszewski

Obchodzimy dziś w Unii Europejskie Dzień Europy. Jest to święto obchodzone w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. W krajach, które nie są członkami Unii Europejskiej, ale są częścią Rady Europy, obchodzi się je 5 maja. 

5 maja 1949 ustanowiono Radę Europy, która jest ciałem istniejącym równolegle do UE. Obchodzi się go od 1964 roku. Jest on uznawany jako „Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej”. 

Dzień 9 maja jest oficjalnym dniem Unii Europejskiej. Został ustanowiony przez Roberta Schumana. Robert Schuman, jest jednym z głównych autorów postawienia fundamentów pod istnienie RE, UE i NATO. Był to francuski premier i minister spraw zagranicznych, którego używając terminologii typowej dla Stanów Zjednoczonych, określa się jednym z ojców UE. Przypomnijmy, że pierwszą wersją tej organizacji była Europejska Wspólnota Węgla i Stali, która powstała w 1952 roku. 

Samo święto bywa nieoficjalnie określane Dniem Unii Europejskiej, by odróżnić go od święta obchodzonego cztery dni wcześniej.