REKLAMA

no images were found

Autor: Karolina Klimecka-Łaptuta

Kim był Franz Kutschera, że Armia Krajowa postanowiła go zlikwidować?

Austriak, urodzony 22 lutego 1904 roku. Z zawodu ogrodnik. Członek NSDAP, SS. Poseł do Reichstagu. Odznaczony Krzyżem Żelaznym I i II klasy.

Franz Kutschera w dniu 25 września 1943 roku objął stanowisko Dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa. Wcześniej pełnił podobą funkcję w Mohylewie, gdzie dał się poznać z „twardych metod” wobec lokalnej ludności. Podobne metody wprowadził również w czasie swoim rządów w Warszawie.

Warszawiacy byli przyzwyczajeni do codzienności wojennej i terroru stosowanego przez Niemców, ale Kutschera i jego rządy były całkowicie czymś nowym. Czemu? Ponieważ Kutschera wprowadził niespotykany do tej pory w okupowanej Warszawie terror w stosunku do ludności cywilnej. Zwiększono liczbę łapanek i egzekucji ulicznych, ludzi wyciągano z domów i rozstrzeliwano, codziennie były rozwieszane w miejscach publicznych obwieszczenia, na których widniała lista Polaków z wyrokami śmierci. Za śmierć niemieckiego żołnierza lub policjanta umierała „odpowiednia liczba Polaków”. Obwieszczenia te podpisywane były zawsze anonimowo przez niewymienianego z nazwiska „Dowódcę SS i Policji na Dystrykt Warszawski”.

Armia Krajowa bardzo chciała poznać kim jest ten dowódca niemiecki nazywany Katem Warszawy. Jego tożsamość została odkryta przez Aleksandra Kunickiego, ps. Rayski. Kutschera skazany został na karę śmierci przez Komendę Główną Armii Krajowej, w porozumieniu z Rządem Polskim na uchodźstwie, za masowe egzekucje Polaków w okupowanej Warszawie. Rozkaz likwidacji generała wydał August Emil Fieldorf. Wyrok śmierci wykonał, podczas Akcji Kutschera przeprowadzonej w centrum Warszawy, oddział specjalny Kedywu Komendy Głównej AK „Pegaz”. Akcja ta była jedną z najbardziej spektakularnych w dziejach polskich.

Fot.:  Bayerische Staatsbibliothek/Forum / Forum