Dziś obchodzimy Dzień bez Śmiecenia.

0
143
REKLAMA

Jak informuje GUS – Statystyczny Polak produkuje rocznie 283 kg odpadów komunalnych. Z roku na rok ta liczba wzrasta. Bardzo często można zauważyć, że śmieci nie trafiają tam gdzie ich miejsce, czyli na wysypiska, ale często są składowane w lasach, wrzucane do rzek czy innych zbiorników wodnych. Co prawda każdy rodzaj odpadków prędzej czy później ulega rozkładowi, jednak okres ich rozkładu jest na tyle długi, że konsekwencje zaśmiecenia Ziemi będą odczuwalne także dla kolejnych pokoleń. Warto, więc uświadomić sobie jak długo zajmuje naturze pozbycie się śmieci ze środowiska.

SZKŁO – rozkłada się ponad 4000 lat, co potwierdzają znaleziska sprzed około 2000 lat p.n.e. Z niektórych źródeł wynika jednak, że szkło nie rozkłada się wcale. Zaletą tego materiału jest to, że nie musi on być szkodliwy, ponieważ można go stosować wielokrotnie, przetwarzając w nieskończoność.

PLASTIK , czyli tworzywa sztuczne – w zależności od rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat. Przy zwykłych papierkach po cukierkach proces ten trwa około 450 lat. Podobna ilość czasu, bo około 400 lat potrzeba jest do rozłożenia się jednej reklamówki (co ciekawe do jej wyprodukowania potrzebna jest zaledwie sekunda). Plastik, na szczęście, można poddać recyklingowi, dzięki czemu możemy wytwarzać polar, rajstopy, buty czy nawet namioty. Ciekawostka – wystarczy tylko około 35 butelek plastikowych, aby wytworzyć jedną bluzę polarową.

PAPIER używany przez nas także każdego dnia. Jego rozkład również jest uzależniony od użytego materiału oraz dodatkowo od stopnia wilgotności ziemi. Średnio papier może rozkładać się około 6 miesięcy, choć np. bilet komunikacji miejskiej proces ten trwa ok. 3 miesięcy, zaś gazecie około 6 tygodni. Papier również może zostać wtórnie przetworzony dzięki temu powstaje np. papier toaletowy.

METAL – najszybciej rozkładają się metalowe puszki po jedzeniu – 10 lat, jednak już w przypadku aluminiowej puszki po napoju to proces rozkładu trwa nawet 200 lat, ponieważ metal ten jest mniej odporny na korozję. Natomiast metale szlachetne, np. złoto czy srebro, teoretycznie nie rozkładają się wcale, choć w dużej mierze zależy to od rodzaju użytego stopu.

ŻYWNOŚĆ, której każdego dnia tak wiele się marnuje, czyli inaczej odpad organiczny rozkłada się najszybciej. Najwcześniej rozkład jej następuje po 2 a najpóźniej po 12 miesiącach. Odpady te składuje się w formie kompostu, który jest później bardzo dobrym nawozem.

Ilość śmieci na naszej planecie wzrasta z roku na rok, dlatego tak ważne jest, aby nie zaśmiecać środowiska oraz segregować śmieci. Ochrona otaczającego nas świata jest obowiązkiem każdego człowieka.

Martyna Drzewiecka