REKLAMA

Autor: Marek Szubski

Ivan Freitas Almeida urodził się w 1989 roku w Prai na Wyspach Zielonego Przylądka.
3 krotny Mistrz Republiki Zielonego Przylądka (2009, 2012, 2013. Mistrz Polski z Anwilem Włocławek w 2018 oraz 2019 roku. Pierwszy w historii zawodnik PLK, który zgarnął jednocześnie trzy tytuły MVP sezonu regularnego, finałów oraz superpucharu ligi.


Kiedy 9 września 2017 roku Ivan podpisywał kontrakt z Anwilem prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że we Włocławku tak bardzo pokochają tego Kabowerdeńczyka. Włocławek po sensacyjnym odpadnięciu w ćwierćfinale playoff z Czarnymi Słupsk i fali krytyki z tym związanej, potrzebował nie tylko sukcesu sportowego, potrzebował także sukcesu medialnego. To właśnie dawał Almeida. Ivan był typem showmana. Nigdy nie odmawiał zdjęć z kibicami. Miał z nimi kontakt jak nikt inny, bo to właśnie fani niebiesko-biało-zielonych jak sam podkreślał, mobilizowali go do jeszcze lepszej gry. 

Poruszał tłumy swoimi ekwilibrystycznymi wsadami i zagraniami rodem z NBA. Co istotne dla Ivana nie były ważne tylko własne statystyki, ale przede wszystkim dobro drużyny. Właśnie to pomogło Anwilowi wrócić na szczyt i po 15 latach odzyskać tytuł Mistrza Polski. 

Zdjęcie dzięki uprzejmości Julia Witrylak


Sukces jednak rodzi za sobą zmiany. Ivan lubi nowe wyzwania. Podpisał kontrakt w Tallinie gdzie wraz ze swoją nową drużyną miał okazję grać w bardzo silnej lidze VTB. W lidze, w której na co dzień grają takie marki jak CSKA, Chimki czy UNIKS. Pod koniec 2018 doznał jednak kontuzji. Estoński klub nie był w stanie czekać na jego powrót do gry i rozwiązał kontrakt za porozumieniem stron. Ivan stał się wolnym zawodnikiem. Nie umknęło to uwadze włocławskich kibiców.… Fani zorganizowali zbiórkę pieniędzy na internetowym portalu zrzutka.pl mającą na celu opłacenie jego kontraktu oraz ponowne dołączenie do zespołu. Organizatorem zrzutki był Maciej Kwiatkowski.


Maciej Kwiatkowski – organizator zbiórki na rzecz powrotu Ivana Almeidy

Powrót króla stał się faktem. 1 lutego 2019 roku Ivan Almeida znów podpisał kontrakt z Anwilem.
Grupa włocławskich fanów przywitała go nawet na lotnisku. Okrzykami „MVP MVP” oraz symbolicznie koronując swojego króla. 

Rottweilery z Almeidą w składzie znów okazały się najlepsze. Ivan znów zgarnął statuetkę MVP. Tym razem za najlepszego zawodnika finałów polskiej ligi.

Ivan Almedia z naszą redakcyjną koleżanką Adrianną Nowacką

Dzisiejszy jubilat sezon 2019/2020 rozpoczynał w portugalskim Galitos-Barreiro, by następnie 20 stycznia 2020 podpisać kontrakt z włoskim Universo Treviso Basket. Czy wróci jeszcze do Anwilu? To pytanie we Włocławku będą zadawać sobie jeszcze długo. Jedno jest pewne. Jeśli wróci to zrobi to w hollywoodzkim dla siebie stylu.


Sto lat Ivan!

Poniżej link do wywiadu z Ivanem Almeidą

Zdjęcia dzięki uprzejmości: Rafał Sobierański/Sportowe Fakty, Julia Witrylak, Adrianna Nowacka, Marcina Gradowskiego, Macieja Kwiatkowskiego, Adama Żakowieckiego