Autor: Adam Mroczek

Jerzy Dudek przyszedł na świat 23 marca 1973 roku w Rybniku. Pierwsze piłkarskie szlify zbierał w trampkarzach Górnika II Knurów, a w kolejnych latach grał w trzecioligowej Concordii Knurów. 16 marca 1993 roku zadebiutował w polskiej ektraklasie, a jego Sokół Tychy przegrał w Warszawie z Legią (2:0). Latem tego roku wyjechał zagranicę, a jego pierwszym przystankiem był Feyenoord Rotterdam. Na „De Kuip” spędził pięć lat po czym przeniósł się do Premier League, do Liverpoolu. Na „Anfield Road” występował przez sześć lat i stał się tam jedną z klubowych legend. Wszyscy chyba do dziś pamiętają słynne „Dudek Dance” na stadionie w Stambule w finale Ligi Mistrzów 2004/05, gdy LFC odrobił po przerwie trzy gole i pokonał AC Milan w serii rzutów karnych. Ostatnim klubem Jurka był galaktyczny Real Madryt. W hiszpańskiej stolicy spędził cztery sezony, a pożegnanie miał iście królewskie, gdy 21 maja 2011 roku schodził z bosika w 78. minucie przez szpaler utworzony z graczy Realu i Almerii. Po tym sezonie, w wieku 38 lat, Jerzy Dudek zawiesił rękawice na kołku.

W reprezentacji Polski zadebiutował 25 lutego 1998 roku u Janusza Wójcika, gdzie w towrzyskim meczu z Izraelem (0:2) zmienił w przerwie Adama Matyska. W bluzie z orzełkiem na piersi, Dudek wystąpił w 60. meczach, dołączając w ten sposób do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Stało się tak 4 czerwca 2013 roku, gdy na wniosek ówczesnego selekcjonera Waldemara Fornalika i prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, Jurek zagrał w towarzyskim meczu z Liechtensteinem (2:0). Na boisko wyszedł w bluzie z numerem „60” i opaską kapitańską na ramieniu, a w 34. minucie zmienił go Artur Boruc.

Dziś swoje 47. urodziny obchodzi Jerzy Dudek – jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiego futbolu.
Do jego największych sukcesów należą m.in.: mistrzostwo Holandii (1998/99), mistrzostwo Hiszpanii (2007/08), Puchar Anglii (2005/06), Puchar Króla (2010/11), Superpuchar Holandii (1999), Superpuchar Hiszpanii (2008), Puchar Ligi Angielskiej (2002/03), Tarcza Wspólnoty (2006), Liga Mistrzów UEFA (2004/05), Superpuchar Europy (2005), Tytuł najlepszego bramkarza Eredivisie (1998/99 i 1999/00).