REKLAMA

Właściwie jego pełne imię to William James Murray, amerykański aktor, reżyser i scenarzysta, znany przede wszystkim ze swoich ról komediowych. Jest piąty z dziewięciorga rodzeństwa. Naukę zaczynał w prowadzonej przez jezuitów szkole dla chłopców, zaś w Regis College w Denver przygotowywał się do studiów medycznych. Jednak, kiedy został złapany przez policję z nielegalna marihuaną marzenie o karierze lekarza prysło. Zanim Muuray zajął się aktorstwem pracował m.in. jak wytwórca pizzy oraz murarz. Jednak idąc w ślady swojego brata w 1997 roku dołączył do grupy komików „Second City”, do której należeli już Danem Aykroydem i Johnem Belushi. Ale filmową karierę umożliwiły mu dopiero występy w programie telewizyjnym „Saturday Night Live”.

Na szklanym ekranie debiutował w 1977 roku rolą w filmie „Meatbals” w reżyserii Ivana Reitmana. Mogliśmy go również oglądać w takich produkcjach jak „Tootsie” (zagrał przyjaciele Dustina Hoffmana”), „Pogromcy duchów”, „Mały sklep z horrorami”. Dwoma znakomitymi rolami w jego dorobku są z pewnością „Dzień świstaka” oraz dramat „Między słowami”.

Aktor ma na swoim koncie nominacje do takich nagród jak Oscar, Saturn, nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz Złotego Popcornu. Jest zaś zdobywcą nagrody NYFCC przyznawanej przez Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych, nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles, Złotego Satelity, Independent Spirit, Złotej Kaczki, nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, nagrody BAFTA oraz Złotego Globu.

Prywatnie był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą małżonką była Mickey Kelley, z którą rozwiódł się w 1994. Po raz drugi ożenił się z Jennifer Butler. Małżeństwo przetrwało jedenaście lat i skończyło się rozwodem w 2008 roku. Aktor ma sześcioro dzieci.