REKLAMA

Autor: Kacper Gładkowski

Bono, właściwie Paul David Hewson ur. 10 maja 1960 – irlandzki muzyk, filantrop, lider grupy rockowej U2. Urodzony i wychowany w Dublinie, w Irlandii, uczęszczał do Mount Temple Comprehensive School, gdzie poznał swoją przyszłą żonę, Alison Stewart, a także kolegów, z którymi założył U2 w 1976.

Bono jest głównym tekściarzem zespołu i autorem słów do prawie wszystkich piosenek grupy. Jego poetyckie teksty mają często religijny wydźwięk, ale poruszają także problemy społeczne oraz polityczne.

Bono otrzymał 22 nagród Grammy i został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Bono jest znany ze swej aktywności na rzecz sprawiedliwości społecznej. Głównym przedmiotem zainteresowania Bono, jeśli chodzi o działalność charytatywną, jest sprawa umorzenia długów afrykańskich państwom przez zachodnie kraje. Był jedną z głównych twarzy ruchu społecznego Jubilee 2000, który na przełomie wieków dążył do umorzenia długów Trzeciego Świata. W ramach tej akcji Bono m.in. spotkał się z papieżem Janem Pawłem II (23 września 1999).

Został doceniony za jego dobroczynne działania:

28 lutego 2003 roku został wyróżniony najwyższym francuskim odznaczeniem państwowym – Orderem Legii Honorowej. Wręczył mu je osobiście prezydent Francji Jacques Chirac, a jako uzasadnienie podano pracę na rzecz redukcji zadłużenia państw Trzeciego Świata oraz walkę w powstrzymaniu epidemii AIDS na kontynencie afrykańskim.

W 2003 i 2005 roku był jednym ze 199 nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla za swoją pracę ku zmniejszeniu długów państw Trzeciego Świata oraz za uświadamianie społeczeństwa o AIDS.

W 2005 roku magazyn „Time” ogłosił muzyka człowiekiem roku. W grudniu 2006 roku został uhonorowany przez brytyjską królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego z tytułem Rycerza Komandora. W lipcu 2013 roku otrzymał Order Sztuki i Literatury, francuskie odznaczenie kulturalne. W listopadzie 2016 roku został wyróżniony tytułem „Mężczyzna roku” magazynu „Glamour”.

Happy Birthday BONO!