REKLAMA

Prezydent Miasta Włocławek dr Marek Wojtkowski zaprasza do włączenia się w tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Przez cały tydzień – od 16 września, zachęcać będziemy do pozostawienia samochodów w garażach i na parkingach, i korzystania tym samym z publicznego transportu zbiorowego oraz rowerów miejskich. Nie można zapomnieć także o najprostszym sposobie przemieszczania się, czyli ruchu pieszym. Szereg akcji, skierowanych do szkół, rowerzystów, pasażerów MPK i pieszych, zakończy się zamknięciem części jezdni przy ul. Piwnej, gdzie na zaadaptowanej specjalnie przestrzeni, odbędzie się koncert pianistyczny: „Pianino na ulicy” – recital Jacka Szczepańskiego.

W poniedziałek rozpocznie się konkurs dla włocławskich szkół podstawowych na projekt drogowskazu, który mógłby znaleźć się przy szkole. Celem konkursu jest uświadomienie kierowców o zagrożeniach jakie czyhają przy terenach szkolnych, szczególnie w godzinach przyjazdu i odjazdu uczniów. Stąd pomysł, aby dzieci – najmłodsi mieszkańcy Włocławka, zaproponowali „znaki”, które będą mogły ostrzegać i informować kierowców oraz dodatkowo wpływać na ich czujność. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone, a także zrealizowane w postaci tablic, które pojawią się przy zwycięskich szkołach. Zostaną uruchomione nowe wirtualne stacje Włocławskiego Roweru Miejskiego: Południe (SP 23), Michelin (SP 19), Zawiśle (ZS 8), gdzie bez dodatkowych opłat, będzie można zostawić rower miejski. Ruszy także miejski fanpage o mobilności: „Pan Włodek i jego rower” oraz badanie ankietowe „WŁOFUTURE”.

We wtorek po raz pierwszy przed UM przy ul. 3 Maja od godziny 16:00 na „urzędowej ławce” dla każdego dostępny będzie miejski urzędnik zajmujący się miejską mobilnością. „Urzędowa ławka” to inicjatywa, dzięki której sprawy samorządowe będą bardziej dostępne, a luźna formuła spotkania na ulicy, da możliwość prostego i szybkiego przekazania przez mieszkańców swoich problemów oraz pomysłów.

W środę zaprezentowany zostanie pierwszy specjalnie zaprojektowany miejski stojak na rowery, który stanie w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni na jednym z miejsc parkingowych. Następnego dnia urzędnicy spotkają się z dziećmi w Szkole Podstawowej nr 23, gdzie zapoczątkowane zostaną warsztaty „Zespołu Młodych Planistów”, podczas których, w formie zabawy z klockami, przekazana zostanie wiedza dotycząca bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz funkcjonowania transportu w mieście. W piątek rozdawane będą specjalnie zaprojektowane torby rowerowe, zaprojektowane przez Urząd Miasta, a wykonane w Zakładzie Aktywności Zawodowej.

Weekend upłynie pod znakiem pierwszego WŁALK Maratonu. Inicjatywa polega na zebraniu przez mieszkańców pieczątek w trzech lokalizacjach rozrzuconych po całym mieście. Ważne, aby miejsca te odwiedzić pieszo, na rowerze lub korzystając z komunikacji miejskiej. Dla osób, które zbiorą wszystkie pieczątki, Urząd Miasta przygotował drobne upominki – które odebrać będzie można w niedzielę, podczas koncertu „Pianino na ulicy”, który odbędzie się na częściowo zamkniętej ulicy Piwnej od godziny 16:00. Niedziela także to Dzień bez samochodu. Tego dnia dowód rejestracyjny naszego auta, upoważnia do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej. Ponadto Prezydent Włocławka przygotował małą niespodziankę dla pasażerów linii „15”, do podróży której zapraszamy już dzisiaj!