REKLAMA

Autor: Kacper Gładkowski

Daniel Radcliffe jest brytyjskim aktorem. Urodził się 23 lipca 1989 roku w Londynie. Już we wczesnym dzieciństwie brał udział w szkolnych przedstawieniach. W 1999 roku otrzymał swoją pierwszą rolę. Zagrał młodego Davida Copperfielda w telewizyjnej adaptacji powieści Karola Dickensa o tym samym tytule. Dwa lata później zagrał u boku Jamie Lee Curtis i Pierce’a Brosnana w filmie Krawiec z Panamy. We wczesnych latach kariery debiutował też na deskach teatru – w 2002 roku zagrał w sztuce The Play What I Wrote w reżyserii Kennetha Branagha. 

Przełomowym rokiem w karierze początkującego aktora okazał się 2001. To właśnie wtedy został wybrany do odegrania roli młodego czarodzieja w ekranizacji pierwszej części powieści J.K. Rowling Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Radcliffe podczas castingów pokonał ponad dwa tysiące chłopców starających się o rolę Harry’ego. Film okazał się wielkim sukcesem na całym świecie, a kolejne części serii przyniosły Danielowi nie tylko sławę, ale i ogromną fortunę. Aktor zagrał w 8 filmach o przygodach Harry’ego, dorastając na planie filmowym.

Występ w serii o przygodach młodego czarodzieja otworzył Danielowi drzwi do wielkiej kariery. Po nakręceniu ostatniej części posypały się kolejne propozycje filmowe. W 2012 roku młody aktor zagrał w dwóch produkcjach: w serialu Zapiski młodego lekarza i horrorze Kobieta w czerni. Rok później dostał szansę zagrania aż w trzech filmach: Rogach, Słowie na M i Na śmierć i życie, w których mógł pokazać swoją wszechstronność i talent.

Przez kolejne lata aktor otrzymywał różne role filmowe i z każdą kolejną coraz bardziej odcinał się od łatki, jaką nadano mu przez rolę Harry’ego Pottera. W 2017 roku zagrał z dramacie biograficznym Dżungla, w którym wcielił się w rolę poszukiwacza przygód Yossiego Ghinsberga, który przetrwał trzy tygodnie w dziczy bez zaopatrzenia i wyposażenia.