REKLAMA

W minioną niedzielę w sali sportowej szkoły podstawowej nr 12 odbył się niezwykły mecz siatkówki na siedząco. Były to rozgrywki pokazowe, które miały zademonstrować niespotykaną wersję tego sportu w naszym mieście.

Mecz Paravolley został zorganizowany przez uczniów Liceum Ziemi Kujawskiej w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Projekt, który realizowali uczniowie dotyczył tolerancji. Uczniowie przez cały tydzień prowadzili prelekcję dla dzieci ze szkół podstawowych na ten temat, a na zakończenie postanowili zorganizować mecz towarzyski kończący projekt.  W ramach olimpiady uczniowie musieli stworzyć projekt społeczny, którego tematykę musieli sami wymyślić i opracować. Ta grupa wybrała projekt o tolerancji. Mecz drużyn pomogła zorganizować uczennica, która od jakiegoś czasu sama trenuje tę dyscyplinę. Mecz miał pokazać, że niepełnosprawni również mają swoje pasje, rozwijają się i mogą uprawiać sporty.

Pokazową rozgrywkę udało się zorganizować dzięki uczennicy LZK, która raz w tygodniu uczęszcza na treningi siatkówki na siedząco razem z drużyną ParaVolley Katowice.

Siatkówka na siedząco jest dość widowiskowym sportem. Mogą w nią grać teoretycznie wszyscy. Wystarczą chęci. Niewiele różni się ona od tradycyjnej siatkówki. Najważniejsze aby podczas gry nie odrywać pośladków od ziemi. Różnicą w porównaniu do tradycyjnej siatkówki jest to, że można blokować serwis. Pozostałe zasady są dokładnie takie same. Dyscyplina ta cieszy się ogromną popularnością w środowisku osób niepełnosprawnych na całym świecie. Dużą rolę odgrywa tu technika, gra zespołowa oraz zgranie drużyny. 

W lidze ogólnopolskiej rozgrywek siatkówki znajduje się 8 zespołów, które rywalizują ze sobą o Mistrzostwo Polski i spotykają się podczas sezonu rozgrywkowego na trzech turniejach.

Historycznie sport ten ma swoje korzenie już w XX wieku, kiedy był stosowany jako forma rehabilitacji dla weteranów po II wojnie światowej.

Dyscyplina ta jest wspaniałą inicjatywą, ponieważ nie ma w niej żadnej dyskryminacji. Jak mówi trener Startu Wrocław, w drużynie znajdzie się miejsce dla wszystkich, bez względu na poziom sprawności ruchowej, wiek czy płeć. We Włocławku dotychczas nie powstała taka drużyna, ale kto wie? Może ten mecz pokazowy sprawi, że coś takiego zacznie być w naszym mieście bardziej popularne.

Na chwilę obecną uczniowie LZK nie mają w planach organizacji kolejnego takiego meczu. Niemniej jednak jest to wspaniała idea, która integruje wiele osób.