REKLAMA

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we  Włocławku biorą udział w programie pod nazwą „Zwolnieni z teorii”, której celem jest realizacja projektu społecznego. W tej placówce projekty zgłosiło kilka grup uczniów, a każda z nich miała zupełnie odmienny pomysł. W piątek, w Centrum Kultury „Browar B” mogliśmy podziwiać efekty pracy jednego z zespołów. W sali kameralnej miała miejsce wyjątkowa impreza zorganizowana przez uczniów LZK, pod nazwą Silent Disco.

Silent Party nie jest w Polsce zbyt znaną formą zabawy, ponieważ pojawiło się w naszym kraju dopiero niedawno, jednak bardzo szybko zyskuje swoich zwolenników. Na czym polega? Na pozór jest to zwyczajna impreza, gdzie mogą spotkać się znajomi, bądź gdzie można poznać nowych ludzi. Jest jednak jedna różnica. Każdy przed wejściem dostaje bezprzewodowe słuchawki w których słychać muzykę. Słuchawki posiadają możliwość odbioru kilku różnych częstotliwości. Na każdej tego typu imprezie znajduje się kilku DJ-ów, którzy puszczają różnorodną muzykę, którą można słyszeć na danym kanale w słuchawkach. Atutem jest to, że każdy może wsłuchiwać się w swoje ulubione rytmy, nie przeszkadzając w tym innym. Tak naprawdę każdy słyszy melodię jedynie ustawioną samodzielnie na słuchawkach, a w pomieszczeniu „panuje cisza”.  Obecnie w Polsce pojawiają się już tego typu koncerty, imprezy klubowe, imprezy plenerowe, a nawet wesela.

Dziś w Browarze B, na każdej z kilku zorganizowanych jedna po drugiej takich zabaw, pojawiło się wielu młodych ludzi, ale nie tylko. Wszyscy zgromadzeni świetnie się bawili. Trzech zaproszonych DJ-ów puszczało różnorodną muzykę. Można było usłyszeć zarówno najnowsze utwory jak i dawne przeboje.

Pomysł na projekt zrodził się, gdy uczniowie wspólnie po wakacjach zaczęli zastanawiać się nad tym co mogą zorganizować. Wtedy też zaczęli się dzielić swoimi wspomnieniami z wakacyjnych festiwali muzycznych na których pojawiło się tzw. Silent Party. Wtedy zrodziła się myśl, aby spróbować czegoś takiego we Włocławku.

Mimo że uczniowie po raz pierwszy organizowali imprezę masową, to efekty były zaskakujące. Przybyłym spodobało się Silent disco i każdy bawił się tak dobrze, że nie spostrzegł kiedy minął czas imprezy. Większość osób, które wychodziły z sali wyrażało chęć na to aby takie imprezy organizowane były częściej.

Program „Zwolnieni z teorii”  ma na celu pomóc uczniom nabyć dodatkowe kompetencje, rozwijać cechy takie jak kreatywność i przedsiębiorczość. Uczniowie sami rejestrują się na platformie olimpiady, gdzie przechodzą 4 fazy projektu. Młodzież wymyśla koncepcje działania, którą potem realizuje.  Jako podsumowanie odbywa się ogólnopolska gala finałowa, która będzie miała miejsce w czerwcu na której projekt, który zdobył najwięcej beneficjentów zostaje nagrodzony medalem złotego wilka.  Uczestnictwo w projekcie może zapewnić również dwa certyfikaty dla osób, które go realizują. Te certyfikaty mogą tym młodym ludziom zapewnić w przyszłości pracę w firmach. Aby spełnić kryteria projektu, trzeba pokazać, że ma on swój cel i komuś służy. Każdy, kto ukończy projekt, zostaje finalistą olimpiady.  Wielka gala finałowa kończąca projekt będzie odbywać się w czerwcu w Warszawie. Tam zostaną nagrodzone najlepsze projekty z całej Polski.

no images were found