REKLAMA

Autor: Joanna Maziarz

Temat na czasie, koronawirus (COVID -19) a nasze zwierzęta…

Warto wiedzieć, że domowe zwierzęta nie są nosicielami oraz nie przenoszą koronawirusa. Nie ma do tej pory żadnego dowodu by tak się działo. Jednak należy pamiętać aby myć ręce za każdym razem, gdy mamy kontakt z jakimkolwiek zwierzęciem. Unikajmy też póki co całowania swoich zwierząt.
Doktor Will Sander z Uniwersytetu Illinois z Wydziału Weterynarii twierdzi, że koronawirus rozprzestrzenia się jedynie pomiędzy ludźmi, natomiast u zwierząt jest to mało prawdopodobne.

W razie jakichkolwiek obaw, gdy podejrzewasz, że mogłeś mieć styczność z osobą zarażoną wirusem – kontaktuj się telefonicznie ze Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną. Tam udzielą Ci odpowiednich informacji.

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka ważne jest abyś przeszedł dwutygodniową kwarantannę. I tutaj ponownie odsyłam do Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej i tego jak powinno się postępować, gdy mieszkasz z psem, którego trzeba wyprowadzić na spacer. Zachowaj środki ostrożności i higieny.
Stosuj jednorazowe rękawiczki oraz maseczki. Nie spotykaj się bezpośrednio z osobą poddaną kwarantannie.

Zaleca się by osoba zdrowa utrzymała odległość powyżej 5 metrów od osoby zarażonej.

Jeśli okaże się, że potwierdzono u osoby odizolowanej zarażenie koronawirusem i osoba taka zostaje hospitalizowana, a w domu pozostaną zwierzęta bez opieki, wtedy kontaktuj się ze Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną. Zapewne otrzymasz pozwolenie na wejście do jej domu i sprawowanie opieki nad jej zwierzętami. Proszę też stosować się do zaleceń Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Koronawirus utrzymuje się na różnych przedmiotach oraz powierzchniach nawet do kilku godzin.

Już 2500 lat temu Pitagoras twierdził, że „Cokolwiek człowiek uczyni zwierzęciu, spadnie z powrotem na człowieka”.
Czy możemy dziś mówić o depopulacji?
Czas pokaże.. Może Matka Ziemia w końcu pokazała pazur i widzi teraz Waszą panikę i strach ?
Warto pamiętać, że człowiek nie jest na Ziemi sam i nie jest tu Bogiem..

Pamiętajcie, że zdrowy rozsądek to podstawa. Dbajcie o siebie i swoje zwierzęta!