REKLAMA

Już bez Kamila Jóźwiaka, ale z dużymi nadziejami na awans – tak wygląda sytuacja drużyny prowadzonej przez Dariusza Żurawia przed środowym meczem drugiej rundy eliminacji do Ligi Europy z Hammarby. Nieznacznym faworytem tej rywalizacji są Szwedzi.

Drużyna jednego razu

Hammarby IF jest najpopularniejszym zespołem w Szwecji. Na każdym spotkaniu tej drużyny przychodzi zawsze ponad 24 tysiące kibiców. Frekwencja na trybunach nie przełożyła się jednak na sukcesy. Tylko raz bowiem Hammarby cieszyło się z tytułu mistrza Szwecji. Było to dosyć dawno, bo w 2001 roku. Za dwanaście miesięcy można powiedzieć, że będzie okrągła rocznica tego wydarzenia. Ponadto Hammarby w swojej historii dwukrotnie zostawało wicemistrzem swojego kraju (1982, 2003). Trzykrotnie za to klub ze Sztokholmu grał w Pucharze Szwecji, ale ani razu go jednak nie zdobył. W poprzedniej kampanii uplasował się na trzecim miejscu, dzięki czemu występuje w europejskich pucharach.

Sukcesy międzynarodowe na razie tylko marzeniem

Jak dotąd Hammarby nie zawojowało Europy. Największym dokonaniem klubu ze stolicy jest trzecia runda Pucharu UEFA. Było to jednak w zamierzchłych czasach, bowiem w sezonie 1984/1985. W XXI wieku Szwedzi mogą się głównie poszczycić się dotarciem do trzeciej rundy nieistniejącego już Pucharu Intertoto. Od ostatniego występu Hammarby na arenie międzynarodowej minęło aż 13 lat. Jednak piłkarze klubu ze Sztokholmu nie mieli tremy i w pierwszej rundzie eliminacji do Ligi Europy pokonali pewnie 3:0 Akademię Puskasa. Teraz kolej na „Kolejorza”.

Na kogo trzeba uważać?

Trzeba otwarcie zaznaczyć, ze piłkarze Hammarby są w rytmie meczowym, bowiem sezon ligowy w Szwecji trwa. Na razie klub ze Sztokholmu jest siódmy z 29 punktami na koncie i daleko mu do kolejnej edycji europejskich pucharów. Najskuteczniejszymi graczami z sześcioma golami na koncie są Muamer Tanković oraz Amerykanin Aron Johansson. Ten pierwszy jednak z powodu kontuzji mięśniowej może nie zagrać w spotkaniu z Lechem. We wtorek nie trenował z zespołem.

Transmisja z meczu Hammarby IF – Lech Poznań o godzinie 19:00 w Polsacie Sport.