REKLAMA

Autor: Karolina Korpalska

Pierwszy mróz i śnieg to sygnał, że czas wywiesić karmniki. Warto jednak wiedzieć jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić.
Dokarmianie najlepiej rozpocząć nie wcześniej niż po pierwszych opadach śniegu, bo dopiero wtedy zdobywanie pożywienia staje się utrudnione. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, ważne jest też konsekwentne i regularne wykładanie karmy – informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem, czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo zaszkodzić jak ludziom.


Czym karmić poszczególne gatunki?


Drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych – część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach;
większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą oraz pokrojonym w kostkę czerstwym białym pieczywem;
dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;
kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, albo rodzynki czy suszone morele;
ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów – najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.

Czym NIE karmić ptaków?


Ptaki są często dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Głodne ptaki zjedzą wszystko, ale efekty mogą być tragiczne.
Ptaków nie wolno karmić produktami solonymi – t.j. orzeszkami solonymi, soloną słoniną, słonym pieczywem. Bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty (np. spleśniały chleb) lub pieczywo namoczone i zamarznięte. Nie wolno dawać ptakom nie ugotowanego pęczaku oraz innych pęczniejących w przewodzie pokarmowym ziaren!
Naturalny pokarm
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny, które jesienią obficie pokrywają się owocami. Warto o nich pamiętać dobierając rośliny do ogrodu przyjaznego ptakom.
Krzewy atrakcyjne dla ptaków: berberys, cis, irga, dereń, jałowiec, ligustr, ognik, czarny bez i kalinę.
Drzewa atrakcyjne dla ptaków: czereśnia ptasia, jarzębina, leszczyna, głóg, oliwnik, buk i drzewa iglaste.
Pnącza atrakcyjne dla ptaków: winobluszcz, winorośl i bluszcz pospolity

Karmnik dla ptaków


Warto umieścić w ogrodzie karmnik dla ptaków Kupienie lub zrobienie go z drewna nie powinno stanowić większego problemu. Warto umieścić w nim deskę lub tackę, aby ułatwić czyszczenie go z resztek pokarmów i odchodów. Karmnik powinien zabezpieczać pokarm przed rozwianiem, zasypaniem i zamoczeniem – musi mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem oraz osłonę przed wiatrem. Jednocześnie powinien zapewniać ptakom bezpieczeństwo – tzn. swobodny przylot i odlot (ucieczkę).

Jak samemu wykonać zimowe przysmaki dla ptaków ?


Kula tłuszczowa to zimowy, energetyczny pokarm dla dzikich ptaków m.in. wróbli, sikorek oraz dzięciołów pozwalający przetrwać trudne warunki w okresie zimowym.
Kula tłuszczowa to pożywienie składające się z ziaren zbóż, sorgo i nasion słonecznika (skład może się znacznie różnić w zależności od producenta) oraz tłuszczu umieszczone w wygodnych, siateczkach-woreczkach umożliwiających zawieszenie kuli w karmniku, na drzewie lub innym dogodnym dla ptaków miejscu.
W dużym naczyniu mieszamy ze sobą nasiona i smalec. Możemy też roztopić smalec w garnku i wtedy wsypać do niego ziarna. Im więcej dosypiemy ziaren oraz im bardziej będą one zróżnicowane, tym lepiej. Z otrzymanej masy formujemy kulki o średnicy 7-8 cm. Umieszczamy je w siateczkach, które związujemy dratwą. Tłuszczowo-ziarnistą masę możemy też wyłożyć do kubeczków po margarynie lub śmietanie i zawiesić na druciku. Tak przyrządzone smakołyki wywieszamy za oknem. Za kilkanaście minut powinni zjawić się pierwsi skrzydlaci goście.