REKLAMA

Autor: Izabela Piękna i Karolina Korpalska

„Bez wątpienia dzieci kochają kwiaty, lecz daleko im jest od zadowolenia się tym, że mogą pośród nich stać i kontemplować ich kolorowe korony. Dzieci będą zadowolone, gdy będą mogły działać, poznawać, odkrywać, również bez względu na zewnętrzne piękno”. Tak mawiała Maria Montessori.

Czy dziś w tych trudnych czasach pandemii można robić to samo? Odkrywać, poznawać, działać?
Oczywiście! Mamy przecież HORTITERAPIE! Dzięki niej poznamy świat roślin wszystkimi zmysłami.

Jesienią mamy mnóstwo darów jesieni. Kolorowe liście, które zachwycają nie tylko wzrokowo różnorodnością barw, także szeleszczą, piękne dalie czy astry, kolejna burza kolorów, koralową jarzębinę, mała motoryka dzięki niej zabawy stają się fajniejsze, poprawia sprawność manualną, owoce dzikiej róży, a jaki jest wybór w kwiatostanach traw ozdobnych, które w dotyku są jak ogon kota, a to przecież tylko garstka z wymienionych skarbów tej pory roku.

Przygotuj z dzieckiem masę solną, połączcie ją z kolorowymi farbami, olejkiem zapachowym i udekorujcie pięknymi kwiatami, a może wydrukujesz kolorowankę i zamiast farb zastosujesz barwną jarzębinę? Nie może zabraknąć własnoręcznie zrobionego jesiennego świecznika na stół.