Autor: Rafał Walter

Aż 9 medali, w tym 5 złotych zdobyli reprezentanci Polski podczas turnieju rangi European Open, które odbywały się w ten weekend w Warszawie. Triumfy odnieśli: Karolina Pieńkowska (-52 kg), Angelika Szymańska (-63 kg), Urszula Hofman (-70 kg), Damian Stępień (-81 kg) oraz Kacper Szczurowski (-100 kg).

Bez etatowych reprezentantów m.in. Agaty Ozdoby-Błach (-63 kg), Julii Kowalczyk (-57 kg) czy Piotra Kuczery (-90 kg) wystąpili biało – czerwoni w turnieju rangi European Open w Warszawie. Stolica Polski okazała się szczęśliwa dla naszych zawodników, bowiem aż dziewięcioro z nich stanęło na podium turnieju, a aż pięcioro na jego najwyższym stopniu.

Najwięcej powodów do radości przyniosła nam kategoria wagowa do 100 kg mężczyzn, gdyż zakończyła się dubletem polskich reprezentantów. W finałowej walce Kacper Szczurowski pokonał przez ippon Oleksiia Lysenkę. Wcześniej judoka AZS Gliwice eliminował Węgra Petera Kordely’ego, Brytyjczyka Callina Caldera, Hiszpana Pedra Jimeneza Patinę oraz Ukraińca Antona Savytskiyego. Lysenko pokonał natomiast Włocha Davide Pozziego, Rumuna Valentina Radu, a także Niemca Daniela Herbsta.

Dobrą formę w ostatnich tygodniach złapał Damian Stępień (-81 kg). Doskonałym potwierdzeniem tego był sobotni triumf. Stępień wygrał sześć walk, w tym cztery przed czasem. Judoka pochodzący z Daleszyc pokonał w półfinale reprezentującego Polskę Kyryłę Weselowskiego, jednak Weselowski świetnie poradził sobie w repasażach, zdobywając brązowy medal.

Nieco słabiej w porównaniu do rywalizacji mężczyzn, obsadzony był turniej kobiet, choć i tak należą się wielkie brawa dla naszych pań. Po raz kolejny wysoką dyspozycję w tym sezonie potwierdziła Karolina Pieńkowska (-52 kg). Zawodniczka AZS UW Warszawa wygrała wszystkie cztery przed czasem, a żadna nie trwała dłużej niż dwie minuty. Popisem Pieńkowskiej był w szczególności pojedynek finałowy, w którym pokonała Białorusinkę Kseniyę Danilovich w 23 sekundy. Aleksandra Kaleta zajęła w tej kategorii wagowej trzecie miejsce.

Drugi turniejowy triumf w seniorskim judo odniosła Angelika Szymańska. Włocławianka stoczyła cztery walki i wszystkie zakończyła przed czasem. Zawodniczka MKS Olimpijczyk Włocławek rozkręcała się z pojedynku na pojedynek i podobnie jak Pieńkowska, nie dała szans rywalkom. W finale potrzebowała jedynie 19 sekund, by rozprawić się ze Szwajcarką Cariną Hildbrand.

Tercet kobiecych triumfów zamknęła Urszula Hofman. Judoczka KS AZS AWF Wrocław, tak jak wcześniej wymienione koleżanki z kadry, wygrała wszystkie walki przed czasem.Hofman pokonała kolejno: Litwinkę Renaldę Gedutyte, Azerkę Gunel Hasanli, Rumunkę Serafimę Moscalu oraz Belgijkę Lien Meeuwssen.

Na najniższym stopniu podium stanęła Anna Dąbrowska (-57 kg), a zawody na punktowanych lokatach skończyli Ksawery Morka (-53 kg), Tomasz Szczepaniak (-90 kg), Jakub Wójcik (-100 kg), Nikola Szlachta (-52 kg), Natalia Kropska (-63 kg), Eliza Wróblewska i Katarzyna Sobierajska ( obie -70 kg), a także Anna Załęczna (+78 kg).