REKLAMA

Od 23 października do 3 grudnia 2020r. w Mobilnym Punkcie wymazowym funkcjonującym przy Hali Mistrzów pobrano 1024 próbki – to najnowsze dane przekazane przez Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej we Włocławku.

Przypominamy, że w naszym mieście – poza punktem prowadzonym przez MZOZ – działają jeszcze dwa punkty poboru wymazów w kierunku covid-19.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny prowadzi swój punkt przy ul. Lunewil 15 w dniach i godzinach: poniedziałek-piątek 08:00-12:00 i 13:00-16:00, sobota-niedziela 08:00-13:00. Tel kontaktowy: 797-679-584.

Punkt prowadzony przez TRANS MEDICA Sebastian Dudek przy ul. Broniewskiego 26 (plac cyrkowy) czynny jest codziennie od godz. 08:00 do 16:00. Tel kontaktowy: 791 203 553.

Wykaz wszystkich punktów dostępnych na terenie naszego województwa jest opublikowany na stronie: http://nfz-bydgoszcz.pl/uploads/files/Zalaczniki/DriveThru/Drive%20Thru.pdf

W dobie koronawirusa, osobom przebywającym w izolacji czy kwarantannie, a także seniorom oraz osobom potrzebującym wsparcia, pomagają m.in. wolontariusze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Mieszkańcy potrzebujący pomocy w zakresie zakupów produktów żywnościowych oraz niezbędnych leków ratujących życie, proszone są o kontakt z Osiedlowymi Sekcjami Pomocy Społecznej.

Wykaz telefonów do poszczególnych sekcji publikujemy pod adresem: http://www.wloclawek.pl/pl/artykul/76/16465/wolontariusze-mopr-pomagaja-potrzebujacym

Warto pamiętać o procedurach, które powinniśmy zastosować gdy dowiadujemy się, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Przede należy przypomnieć sobie, w jakiej sytuacji mieliśmy styczność z osobą chorą. Jeśli spotkanie było przelotne, z odległości większej niż 2 metry, ryzyko zakażenia jest niewielkie. W takim przypadku obserwujmy swój stan zdrowia, dbajmy o siebie i zachowujmy się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. W takiej sytuacji nie trzeba poddawać się kwarantannie. Jeśli jednak kontakt z zakażonym był bliższy niż 2 metry i dłuższy niż 15 minut (przebywanie w jednym pomieszczeniu, bezpośrednia rozmowa), jeśli nastąpił kontakt fizyczny (np. podanie ręki, dotknięcie zużytej chusteczki, narażenie na kaszel) – istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia.

W takiej sytuacji należy zgłosić się do sanepidu i zostać w domu do momentu otrzymania decyzji o nałożeniu kwarantanny. Informacja ta zostanie przekazana telefonicznie, poprzez automatyczne powiadomienie o kwarantannie z numeru: +48 22 10 43 705.
Odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania dotyczące kwarantanny można sprawdzić na portalu gov.pl/koronawirus.

W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.