REKLAMA

Pandemia koronawirusa po raz kolejny boleśnie uderzyła w świat futbolu. Najpierw przerwane rozgrywki piłkarskie niemal na całym świecie, a teraz odwoływane plebiscyty. Przed dosłownie kilkunastoma minutami organizatorzy gali Balkon d’Or poinformowali o rezygnacji z jej przeprowadzenia. To z pewnością cios dla m.in. Roberta Lewandowskiego, który rozgrywa sezon życia w Bayernie Monachium.

Z pewnością organizatorzy gali nie zaskarbili sobie przychylności wśród kibiców w Polsce i na całej piłkarskiej mapie świata, podejmując decyzję o odwołaniu plebiscytu „Złotej Piłki”. Jest ona przyznawana rokrocznie, począwszy od 1956 roku. Złamanie tej tradycji spowodowane jest brakiem mistrzowskiej imprezy w tym sezonie (Euro 2020 zostało przełożone i odbędzie się za niespełna 12 miesięcy), a także przesunięciem decydujących faz rozgrywek Ligi Mistrzów na sierpień.

Trzeba przyznać, że to kontrowersyjna decyzja, gdyż wielkie, piłkarskie imprezy nie odbywają się co roku. Wtedy decydującym aspektem jest postawa zawodników w lidze, a także Champions League, która także i w tym roku ma mieć swój finał.

Pozostaje jedynie współczuć Robertowi Lewandowskiemu, który miał kapitalny sezon w lidze niemieckiej (zdobył 34 bramki), a swoją „morderczą” skuteczność miał potwierdzić także w LM. To mogło ostatecznie zdecydować o jego zwycięstwie w plebiscycie. Cóż, może za rok…