REKLAMA

Autor: Karolina Klimecka

Trwa właśnie konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów dotycząca ograniczeń wprowadzanych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się zachorowań na koronawirusa. Władze podjęły decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych zgodnie z definicją zawartą w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Podjęto decyzję o wcześniejszym wprowadzeniu zakazu co do organizacji imprez, aniżeli stało się to w Europie Zachodniej. Rząd rozważa kolejne kroki, ale będzie o nich mówił w ciągu najbliższych kilku dni.

Na granicach niemieckiej i czeskiej, w pięciu punktach, wprowadzono wczoraj kontrole, funkcjonują punkty kontroli sanitarnej. Zatrzymywane są busy powyżej 9 osób oraz autobusy, pasażerom mierzona jest temperatura. Jeżeli ktoś ma podwyższoną, jest przewożony do szpitala. Jak poinformował Minister Kamiński, dziś wprowadza się kontrole na wszystkich granicach, również wschodnich. Podróżni bez podwyższonej temperatury wypełniają karty lokalizacyjne, które przekazywane są do urzędów wojewódzkich.

Zgodnie z podanymi informacjami w trakcie konferencji, w Hiszpanii jest ponad 400 nowych zachorowań w ciągu jednej doby, w Niemczech i Francji podobna sytuacja.

W Polsce, zgodnie z najnowszymi danymi, to 18 osób zarażonych, ponad 700 na obserwacji w szpitalu i ponad 1000 osób na kwarantannie. Ponad 4000 osób pod obserwacją władz.

Minister Zdrowia prof. Szumowski apeluje szczególnie do seniorów i osób z podwyższonym ryzykiem, gdyż to oni są w głównej mierze narażeni na zakażenie się koronawirusem.

Zgodnie z wyliczeniami polskich władz wirus jest w ofensywie i tylko od naszych zachowań zależy czy będzie dalej się rozprzestrzeniał, tak jak to się zadziało na Zachodzie Europy.