REKLAMA

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa.

Autor: Karolina Klimecka

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię – poinformował na konferencji prasowej dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

To pierwsza taka decyzja WHO od prawie 11 lat. Ostatnia pandemia miała miejsce w 2009 roku i dotyczyła wirusa świńskiej grypy A/H1N1.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, liczba przypadków choroby COVID-19 poza Chinami zwiększyła się trzynastokrotnie, a liczba dotkniętych koronawirusem państw potroiła się – kontynuował dyrektor generalny.

Ghebreyesus dodał, że w najbliższym czasie WHO spodziewa się wzrostu liczby przypadków choroby COVID-19, wywołanych nią zgonów oraz krajów, do których koronawirus dotrze.

Oceniamy tę epidemię przez cały czas i jesteśmy głęboko zaniepokojeni alarmująco wysokim zasięgiem epidemii i liczbą zarażeń – mówił szef WHO.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wybuchła w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w Chinach. Do tej pory na świecie odnotowano ponad 121 tys. przypadków zarażeń, i w tym ponad 4,3 tys. śmiertelnych.

Pandemia – (gr.pan = ‚wszyscy’ + gr.demos = ‚lud’) – epidemia choroby zakaźnej w różnych środowiskach, na dużym obszarze – różnych kontynentach w tym samym czasie.