REKLAMA

Giorgio Armani urodził się 11 lipca 1934 r. w Piacenzie, gdzie spędził dzieciństwo, w atmosferze okrucieństwa II wojny światowej. Wśród najtrudniejszych dla niego wspomnień pozostało zdarzenie sięgające czasów, gdy miał dziewięć lat. Kiedy bawił się ze swoimi przyjaciółmi prochem strzelniczym, został poważnie poparzony, a jego życie wisiało na włosku. Matka Maria i ojciec Ugo obawiali się o jego zdrowie, ale Giorgio stanął na nogi. Po wojnie rodzina Armani postanowiła przenieść się do Mediolanu, a Giorgio rozpoczął naukę w liceum Leonarda Da Vinci, a potem na Wydziale Lekarskim Università Statale. Po dwóch latach nauki zrozumiał jednak, że medycyna nie jest jego życiową drogą. Rozpoczął pracę jako dekorator witryn w domu towarowym La Rinascente, a następnie w 1965 roku Nino Cerruti zatrudnił go do zaprojektowania kolekcji męskiej Hitman.

Wielu instynktownie kojarzy Armaniego z Mediolanem, miastem, które otworzyło drzwi do jego przyszłości. To tu znajduje się jego dom przy via Borgonuovo, niedaleko od jego hotelu Armani Hotel Milano, nieopodal ulubionego sklepu spożywczego i innych miejsc, z którymi jest związany. Mediolan jest centralnym miejscem jego projektanckiej kariery i to tu właśnie 24 lipca 1975 roku założył Giorgio Armani SpA, debiutując i rozumiejąc, że jest gotowy do wprowadzenia marki noszącej jego nazwisko. Męska i damska marka prêt-à-porter Giorgio Armani powstała dzięki zachęcie i wsparciu jego przyjaciela i życiowego partnera Sergio Galeottiego, który zmarł na AIDS w 1985 r. Kilkanaście miesięcy po powstaniu marki Giorgio Armani nowa kolekcja została zaprezentowana w prestiżowej sali Bianca we Florencji.

W 2008 roku Armani stworzył ubrania noszone przez Bruce’a Wayne’a (w tej roli Christian Bale) w filmie Batman The Dark Knight, a w 2012 roku w The Dark Knight – The Return. W 2013 roku stroje Armaniego nosili Michael Fassbendera i Penelope Cruz w filmie Doradca oraz Leonardo DiCaprio w filmie Wilk z Wall Street. Zaprojektował także kilkanaście kreacji dla Lady Gagi.