wikimedia.commons
REKLAMA

Autor: Kacper Gładkowski

Książę William przyszedł na świat w Londynie, 21 czerwca 1982 roku. Jest księciem Zjednoczonego Królestwa. Jako syn Karola (księcia Walii) i Diany Spencer jest członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej – drugim w kolejności, po swoim ojcu, do korony Wielkiej Brytanii.

William otrzymał wczesną edukację w Wetherby School w Londynie, a następnie uczęszczał do Ludgrove School w Berkshire (1990–95) i Eton College w Windsor (1995–2000). Zanim zapisał się na Uniwersytet św. Andrzeja w Szkocji, gdzie studiował historię sztuki, a później geografię. W 2005 roku William ukończył wspomniany Uniwersytet św. Andrzeja, by w następnym roku wstąpić do Królewskiej Akademii Wojskowej Sandhurst.

W lipcu 2005 roku książę otrzymał od królowej Elżbiety II swoje pierwsze oficjalne zadanie, reprezentując babcię na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii. Jesienią 2005 roku książę Wilhelm pracował w zarządzie ziemskim w Chatsworth House, w posiadłościach Peregrine’a Cavendisha księcia Devonshire. Potem pracował w londyńskiej HSBC Group.

16 listopada 2010 roku Clarence House poinformowało, iż książę oświadczył się Kate Middleton podczas ich wspólnych wakacji w Kenii. Wiadomość ta była niespodzianką nie tylko dla zwykłych Brytyjczyków, ale także dla mediów, rządu, rodziny królewskiej, a nawet samej Królowej, która wyraziła swe zadowolenie z uroczystości ślubnej. Ceremonia ta została wyznaczona na 29 kwietnia 2011.

Książęca para doczekała się trójki potomstwa: George’a, Charlotte oraz Louise.