REKLAMA

Do 3 grudnia 2021 r. Centrum Kultury Browar B. czeka na prace w etnokonkursie na najpiękniejszego pająka kujawskiego. Konkurs skierowany jest do osób indywidualnych – dzieci, młodzieży i dorosłych oraz do grup, np. rodzin, sekcji plastycznych, kół Gospodyń Wiejskich.

Czym są pająki ludowe? To tradycyjne ozdoby wieszane pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Pająki stanowiły symbol płodności i urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Nazwa pająk nawiązywała do dworskich żyrandoli. W dawnych czasach pająki wykonywano z surowców naturalnych, jak słoma, zboże, groch, fasola. Do ich ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki, nici oraz kolorowe wydmuszki jaj. Pająki przybierały różne formy i kształty. Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą, pająk kryształowy, pająk tarczowy. Obecnie twórcy ludowi, wykonując pająki, mogą korzystać z całej gamy kolorów bibułek i papierów.

Kolorowe pająki można przynosić do Izby Tradycji Kujaw Centrum Kultury Browar B. Pełna informacja o konkursie: https://ckbrowarb.pl/etnokonkurs-na-najpiekniejszy-kujawski-pajak/