REKLAMA

Gościem pierwszego programu w 2022 roku była Justyna Kwiatkowska z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Autorką wystawy Mieczysław Woźnicki. O debiucie rozmawiał Kacper Gładkowski.

 W dniu 8 grudnia 2021 r., o godz. 17.00, w gmachu Zbiorów Sztuki MZKiD przy ul. Zamczej zostanie otwarta wystawa „MIECZYSŁAW WOŹNICKI (1901–1968). W 120-lecie urodzin”.

Mieczysław Woźnicki to osoba, która została zapamiętana przez włocławian jako zaangażowany i sumienny pedagog, nauczyciel rysunku technicznego, wychowawca, samotnik. Artysta urodził się we Włocławku i spędził tutaj większość swojego życia, działając dla dobra i rozwoju miasta. Wystawa „Mieczysław Woźnicki (1901–1968). W 120-lecie urodzin” będzie pierwszą pośmiertną monograficzną ekspozycją prac artysty, otwartą w roku jubileuszowym pokazującą wyjątkowość osoby M. Woźnickiego, którego dzieła charakteryzują się modernistyczną wizją świata zawartą przede wszystkim w portretach. Na tle plastyków włocławskich XX w. jest to twórczość wyjątkowa. Wystawa przełamuje pamięć o Mieczysławie Woźnickim wyłącznie jako nauczycielu i ukazuje jego wielki, choć skrywany przez lata, talent i dorobek w dziedzinie rysunku oraz malarstwa. Artysta stworzył dziesięć cykli tematycznych: Głowy, Twarze, Portrety, Portrety kolorowe, Macierzyństwo, Praca, Akt, Obóz koncentracyjny, Taniec i muzyka oraz Pejzaże. Są to głównie prace wykonane ołówkiem, lecz M. Woźnicki chętnie posługiwał się także tuszem, węglem czy temperą. 

8 grudnia 2021 r.

Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12

godz. 17.00

Ekspozycja czynna do 13 marca 2022 r.

Wystawa ze zbiorów MZKiD oraz prywatnych.