High jump mattress
REKLAMA

Był 30 sierpnia 1987 roku w Rzymie. 22-letnia wówczas Bułgarka Stefka Kostadinowa pokonywała kolejne wysokości jedna za drugą. Przeskoczeniem 206 centymetrów zapewniła sobie tytuł mistrzyni świata. To nie wystarczyło. Chciała być zapamiętana na lata. Udało się, gdyż tego samego wieczoru pobiła rekord świata.

Stefka Kostadinowa urodziła się w Płowdiw, mieście znanym bardziej z piłki nożnej niż lekkoatletyki. Uczęszczała do szkoły sportowej i tam objawił się jej naturalny talent do skoku wzwyż. Na jednej ze zwyczajnej lekcji w-fu skoczyła 1,66 m i wprawiła w osłupienie wszystkich. Miała zaledwie 12 lat, a wynik ten, był nie tylko rekordem szkolnym, ale przede wszystkim rekordem świata w tej kategorii wiekowej. To był dopiero początek pięknej i obfitej w sukcesy kariery.

Pierwszy międzynarodowy sukces Kostadinowa osiągnęła w I Halowych Mistrzostwach Świata w Paryżu w 1985 roku (wcześniej zawody miały nazwę World Indoor Games). Zdobyła złoty medal wynikiem 197 centymetrów. To było przełomowe 365 dni w karierze. Wystartowała w 25 zawodach i odniosła 25 zwycięstw. Rok wcześniej była pewną kandydatką do medalu w igrzyskach olimpijskich w Los Angeles. Amerykańska rywalizacja została jednak zbojkotowana przez państwa będące pod wpływem ZSRR. W 1986 roku w Stuttgarcie zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni Europy, a kilka miesięcy później w Sofii wyrównała rekord świata należący do jej rodaczki Łudmiły Andonowej (2,07 m). To jej nie wystarczyło. Sześć dni po tym wydarzeniu, znowu w stolicy Bułgarii została już samodzielną rekordzistką globu, skacząc centymetr wyżej. Kolejny rok i kolejny rekord. Tym razem pamiętny Rzym…

Stefka zawsze chciała sięgać wyżej i dalej. Konkurs na MŚ w Rzymie w 1997 roku rozpoczęła od wysokości 185 centymetrów. Aż do 2,02 m pokonywała poprzeczkę w pierwszej próbie. Na kolejnej wysokości przeżywała ciężkie chwile, ale ostatecznie udało się jej przeskoczyć 204 centymetry. 2,06 m i 2,09 m pokonała w drugiej próbie. Ten ostatni wynik to był rekord świata. Rekord, który przetrwał do dziś.

Kostadinowa jest złotą i srebrną medalistką igrzysk olimpijskich, dwukrotną złotą medalistką MŚ na stadionie oraz pięciokrotną w hali. Ma na swoim koncie także tytuły HMŚ oraz HME. Przede wszystkim ma rekord, o którym marzyła.